Akıllı telefon fiyatları nereye gidiyor?

Akıllı telefon fiyatları nereye gidiyor?

Hemen hemen 10 yıllık bir maziye sahip olan akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Peki akıllı telefon fiyatları nereye gidiyor?

Günümüzdeki teknoloji sektörünü göz önüne aldığımızda, en büyük payın akıllı telefon pazarında olduğunu söylesek sanırım pek de yanılmış olmayız. Akıllı telefonların mazisini ele alsak, çok da geriye gitmemize gerek olmayacaktır. Çünkü bugün hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen bu cihazların doğuşu, günümüzden 10-15 yıl öncesine dayanmakta. Tabi ki şunu da belirtmek gerekiyor. Akıllı telefonların tarihini iOS ve Android işletim sistemine sahip telefonların piyasaya çıkışıyla eş zamanlamak gerekiyor.


Günümüzden bir 10 sene öncesine gittiğimizde karşımıza ilk iPhone modelleri çıkıyor. Tabi ki aradan geçen zaman içerisinde Apple’ın nereden, nereye geldiğini hepimiz biliyoruz. Keza iPhone’un da öyle. Artık pek çok işlemi yerimizden bile kalkmadan akıllı telefonumuz üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.


akıllı telefon


Öyle ki insanlar artık evlerine gittiklerinde PC karşısına bile geçmez oldular. Çünkü PC başında halledebilecekleri pek çok işlemi hali hazırda her daim yanlarında bulundurdukları telefonları üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar.


Akıllı telefon fiyatları nereye gidiyor?


Peki bizlere günlük hayatımızda bu derece yardımcı olan bu ufak dostlarımızın fiyatları nereye gidiyor? Açıkçası bu konuda endişeli olan geniş bir kitle var. Çok değil bir kaç sene öncesinde yeni çıkan bir iPhone’u almak ya da son model bir Galaxy S serisini cebinizde taşımak çok da zor değildi. Fakat günlük yaşam ve gelişen teknoloji şartları değiştirdi.


akıllı telefon4


Akıllı telefon üreticileri, pazardaki pastadan daha büyük pay alabilmek adına, kendilerini hızlı bir değişime adadı. Kısa süre içerisinde birçok yeniliğe imza attılar. Dolayısıyla bu yenilikler tüketicilere zam olarak yansıdı.


Çok değil. Birkaç sene öncesine bakalım. Yeni çıkan bir iPhone fiyatı 2200TL ile 2600TL arasında değişiyordu. Son model bir Galaxy S serisi cihazın fiyatı ise 2000TL altındaydı. Pazardaki diğer amiral gemisi modellerde 1800TL ile 2400TL arasında fiyatlardan satılmaktaydı.


Fakat üretici firmaların malzeme kalitesini arttırması, fiyatların da aynı oranda artmasına neden oldu.


akıllı telefon3


Günümüze dönüp en güncel amiral gemisi telefonlarının fiyatlarına baktığımızda, cebimizden çıkacak olan minimum miktarın 3000TL olduğunu görüyoruz. Bakın, o da minimum miktar. Yani bu paraya bir S8 ya da iPhone 7 alamazsınız. Eğer bu cihazları almak isterseniz 4000 TL’nin üzerinde bir meblayı gözden çıkarmanız gerekiyor.


İşin korkutucu boyutuna gelecek olursak, gelecekte bu fiyatların daha da artacağını söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Zira bunu basit bir şekilde gözler önüne sermek mümkün. Bakınız, ülkemizde 4400 TL’ye satılan Galaxy S8’in ABD fiyatı 720 dolar. Bu senenin son çeyreğinde satışa sunulacağı açıklanan iPhone 8 için beklenen fiyatı ise 950 – 1000 dolar civarı. Aradaki fiyat farkı nereden baksanız 200 dolar falan. Peki bu fiyatın ülkemize yansıması nasıl olacaktır? Aslında tahmin etmek çok da zor değil. Muhtemelen iPhone 8’in ülkemizdeki fiyatı 5000 TL civarında olacaktır. Asgari ücretin 1400 TL olduğu bir ülkede, telefona kalkıp da 5000 TL vermek pek de olası görünmüyor.


akıllı telefon1


Bu durumda yapılacak tek şey var aslında. O da akıllı telefonlar üzerindeki vergileri hafifletmek. Aksi takdirde, Türkiye’deki akıllı telefon pazarını pek de parlak günler beklemiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS