Akıllı telefonlar beynin belirli bölgelerinde... Bilim insanları çalışma sonucunu açıkladı

Bilim insanları corona virüsü (SARS-CoV-2) genomu üstünde araştırmalar gerçekleştiriyor. Yapılan bu çalışmalar COVID-19'a karşı etkili bir aşı ve ilaç geliştirmek için oldukça önemli. Diğer alanlardaki araştırmalar da devam ediyor. Bir süre önce İsviçre Tropikal ve Kamu Sağlığı Enstitüsü tarafından cep telefonlarıyla ilgili bir araştırmanın sonuçları paylaşıldı. Telefonlardaki elektromanyetik alanların beynin belirli bölgelerinde hafızanın gelişimine olumsuz etkide bulunabileceği açıklandı. İşte detaylar... (Sabah)İsviçre Tropikal ve Kamu Sağlığı Enstitüsü (Swiss Tropical and Public Health Institute -TPH) araştırma birimi başkanı Martin Röösli, 3 farklı test sonucuna ulaştıkları bulgulara ilişkin euronews'e konuştu.

"İlk testi, beynin sol tarafındaki sözel hafızayı ölçmek için yürüttük. Biri de biçimsel hafıza, ki bu beynin sağ yanını ilgilendiriyor. Son olarak da konsantrasyon testi yaptık. Çok ilginç; cep telefonlarını genellikle sağ kulaklarına görürerek konuşan gençlerde, en fazla beynin sağ yarısında bulunan biçimsel hafızanın etkilenmiş olabileceğini gördük."

 Röösli "Ama yine de araştırma sonuçlarımızla ilgili bir parça ihtiyatlı olacağım. Başka çalışmalarla da desteklenmeli. Fakat iyi haber şu: Eğer beyninize maruz kalan radyasyon miktarını en aza indirmek isterseniz, bunu hızlıca azaltmanın bir yolu var.

Cep telefonunuzu baş bölgenizden 1 santimetre değil de 10 santimetre uzakta tuttuğunuzda, maruz kaldığınız radyasyon miktarını 10 ila 100 kat azaltabilir, cep telefonunuzu bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz" dedi.

Enstitünün testleri, İsviçre'nin Almanca konuşulan kantonlarında, şehir merkezi ve kırsal alanlardaki devlet okullarında öğrenim gören 700 öğrenci üzerinde yapıldı. Testlerde ayrıca akıllı telefonlarda mesajlaşma, oyun oynama veya internet kullanımı etkinliklerinin hafıza gelişimiyle ilişkilendirilemediği de ortaya çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS