Amazon EA için harekete geçti

Amazon EA için harekete geçti

Amazon EA için harekete geçti

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Amazon’un dünyanın en büyük oyun firmalarından birisi konumundaki Electronic Arts’ı satın almak için teklif yaptığı haberi, oyun dünyasına bomba gibi düştü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amazon EA için harekete geçti. Oyun dünyası son zamanlarda pek çok büyük alım haberiyle sarsılıyor. Hatırlayacağınız üzere bu alanda yaşanan son gelişme, Microsoft’un Activision’u satın almasıydı. Aynı zamanda tüm zamanların en yüksek tutarlı alımı olan bu işlem sonucunda Microsoft Activision için tam 69 milyar dolar ödemek zorunda kalmıştı. Amerikalı şirket daha önce de 7,5 milyar dolar karşılığında Bethesda’yı bünyesine katarak, bu alanda ne kadar ciddi olduğunu göstermişti.

İşte sektörün yavaş yavaş Microsoft’un kontrolü altına geçmesi teknoloji dünyasında büyük tepkilere neden olurken, oyun dünyasında “boşta kalan” son büyük şirketin Electronic Arts olması, tüm taliplilerin iştahını arttırıyor.

Bugüne kadar ortaya atılan iddialara göre, EA’yi satın almak isteyen üç şirketin olduğu konuşulurken, bu isimlerin Apple, Amazon ve Disney oldukları ifade ediliyordu. İşte dün ortaya atılan bir iddiaya göre Amazon, rakiplerinden çabuk davrandı ve EA’yi bünyesine katabilmek için resmi teklifte bulundu.

Bu haber sonrası bir anda karışan oyun dünyası, haberin gerçekliğini sorgulamaya başlarken EA hisseleri ise tavan yaptı. Ancak iddiaların ortaya atılmasından kısa bir süre sonra bu iddiayı haberleştiren CNBC, kaynaklardan alınan bilgilere göre ortada böyle bir teklifin olmadığını dile getirerek bu bilgiyi yalanladı. Ancak CNBC’nin bu haberine rağmen önümüzdeki hafta bu konuda ilginç gelişmelerin yaşanacağını bekleyenlerin sayısı hala bir hayli fazla.