Son Dakika

Amazon, piyasa uzmanlarını şaşırttı!

A A

30.10.2016 - 16:00

Dünyanın en büyük internet satış-pazarlama uzmanı Amazon, geçtiğimiz yıla oranla, önemli miktarda kar elde ederken, yine de uzmanların beklentilerini karşılayamadı.

Amazon, piyasa uzmanlarını şaşırttı!

Amazon, günün ilk saatlerinde, 2016 yılının ilk üç çeyreğine dair raporları yayınladı. E-Ticaret dünyasının bir numaralı ismi, yılı bir kez daha yüksek kar ile kapattı.

amazon

Şirket toplamda hisse başına 52 cent yani, 252 milyon dolar net kar elde etti. Amerikalı teknoloji devinin net geliri ise 33 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl bu rakam 30 milyar dolar civarındaydı.

Ne var ki New York Times analistleri başta olmak üzere, söz konusu rakamın istenen derecede olmadığını iddia etti. New York Times analistleri, sene başında yaptıkları tahminlerde hisse başına 78 sentlik bir rakamı öngörmüştü.

Şirket Hala Çok Başarılı!

2006’da kullanıcılara hizmet sunan Amazon Web Hizmetleri, şimdiye kadar 3.231 milyar dolar gelir ve 861 milyon dolar net kar elde etmeyi başardı.  Küçük çaplı düşüşler olsa da, kanımızca Amazon, dünyanın en büyükleri arasında ve kesinlikle en büyük e-ticaret sitesi konumunda.

Söz konusu rakamlarda, 2016 yılında İcra Kurulu Başkanlığına layık görülen Andy Jassy’nin payı büyük. Andy Jassy, aynı zamanda Amazon’un kurucuları arasında yer alıyor ve hissedarlar tarafından bütünüyle destekleniyor.

Bir diğer önemli nokta ise dünyaca ünlü şirketin;  Reddit, Foursquare, Pinterest ile uzun süreli ortaklıklarının sona ermesi ve NetFlix’in de şirkete destek vermemesi olarak görülüyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, 860 milyon dolar net kar elde etmenin büyük bir başarı olduğunu düşünüyoruz.