Amazon şikayetlerine bir yenisi eklenmiş durumda

Amazon şikayetlerine bir yenisi eklenmiş durumda

Amazon şikayetlerine bir yenisi eklenmiş durumda

Amazon çalışanları cuma günü Alabama Bessemer’deki bir deponun üçüncü katında duman olduğunu düşündükleri halde uyarılmadıklarını iddia ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çalışanlara göre şirkette yangın çıkmasına rağmen çalışanların güvenliği sağlanmamış. Üçüncü kattaki işçilere dışarı çıkmaları, ücretsiz gönüllü izin ve tahliye etmeleri söylenirken, diğer katlardaki çalışanların tesise yayılan tanımlanamayan bir buhar ile çalışmaya devam etmeleri istenmiş. “Dumanın” daha sonra, arızalı bir kompresörden gelen buharlaşmış yağ olduğu keşfedildi.

Olayların zaman çizelgesine göre, üçüncü kattaki işçiler 13:30 civarında tahliye edildi. Saatler sonra, birinci kattaki işçiler duman benzeri maddeyi görmeye başladılar ve 17:45’e kadar tahliye etmediler. Çalışanların iddiasına göre tehlikeye rağmen ne bir yangın alarmı ne de bir uyarı oluşmamış. Çalışanlar dışarı çıktıklarında, polis ve itfaiye ile karşılaşmışlar. Gece vardiyası 19:00’da varmaya başladığında, çalışanlara binadaki “bulutlara” rağmen içeri girmeleri ve çalışmaya başlamaları söylenmiş. Bu da işçi sağlığını direkt olarak tehlikeye atan bir hareket diyebiliriz.

Bessemer lokasyonunda bir Amazon depo çalışanı olan Isaiah Thomas, “İlk başta, gözlüklerimin buğulandığını düşündüm, ancak sonra hava daha kalınlaştı ve iş arkadaşım duman olduğunu düşündüğünü ve gitmemiz gerektiğini söyledi” “Herkesin kafası çok karışıktı ve bilgi eksikliği bizi çok güvensiz hissettirdi” ifadelerini kullandı.