Amazon’un emisyonları geçen yıl %18 arttı

Amazon’un emisyonları geçen yıl %18 arttı

Amazon’un emisyonları geçen yıl %18 arttı

Pandeminin ikinci yılında çevrimiçi alışveriş artarken, şirket depolama operasyonlarının sayısını da hızla artırdı. 2021’in tamamı için, şirketin faaliyetleri 71.54 milyon metrik tondan fazla karbondioksite eşdeğer bir salınım yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak bu sayı kuşkusuz ciddi bir eksik sayım. Amazon, Reveal’ın bu yıl bildirdiği gibi, depolarından ve lojistik ağından kaynaklanan emisyonları içerse de, şirket bir tür yasal boşluğu kullanıyor. Walmart ve Target gibi diğer perakendeciler sattıkları herhangi bir malla ilgili kirliliği hesaba katarken, Amazon yalnızca toplam satışların yaklaşık %1’ini oluşturan Amazon markalı ürünler için karbon emisyonlarını sayıyor.

Üçüncü taraf satıcılar (yani, çevrimiçi pazarı aracılığıyla satılanların diğer %99’undan sorumlu olan kuruluşlar), bu satışların Amazon’un depolama yoluyla gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılmaksızın, kendi karbon emisyonu muhasebesini bağımsız olarak gerçekleştirmeye bırakılıyor. Ancak bu işletmelerin çoğu muhtemelen zorunlu emisyon raporlaması için minimum eşiği karşılamıyor.

Çevre uzmanları, Amazon’un operasyonlarının, özellikle de acele ve iki günlük nakliye seçeneklerinin muazzam iklim geçişi konusundaki endişelerini uzun süredir dile getiriyorlar.

İlerleme olmamasına rağmen, Amazon’un 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefi raporda belirtildi.

Şirket, tüketici satışlarını geride bırakan bir oranda talepteki artışa ayak uydurmak için pandemi sırasında tedarik merkezleri ağını ikiye katladı. Amazon, 2022’nin ilk çeyreğinde, büyük kısmı daha fazla depo ve personel yatırımından gelen 3,8 milyar dolarlık net zarar bildirdi. Ancak şirket, siparişlerdeki düşüşün ortasında inşaat çabalarını azaltıyor gibi görünüyor. USA Today bugün Amazon’un 12 eyalette 18 depo inşasını duraklattığını veya geciktirdiğini bildirdi.