AMD ve Nvidia'dan büyük atak

AMD ve Nvidia'dan büyük atak

AMD ve Nvidia’nın grafik yongaları aynı anda büyük çaplı bir hamle yapmayı planlıyor.

2015 yılının ikinci yarısı ve 2016 yılının başı PC üreticileri için hayal kırıklığı yarattı. PC satışlarının pazar payı ciddi ölçüde (yüzde 15 seviyesinde) geriledi. Tablet, All-In-One PC ise önemli derecede pay elde etti.


Şimdi bu düşüşün ana mimarları arasında olan AMD ve Intel ikilisi yeni grafik kartlarını satışa sunmaya hazırlanıyor. Bilindiği üzere gerek Windows 10, gerek yeni işlemciler, gerekse ekran kartlarından emin olamayan kullanıcılar, alım tercihlerini ileriye ertelemişti.


Konuya öncelikle AMD kanalından bakalım. Advanced Micro Devices ve Hitman’in geliştiricisi Square Enix, oyunlarını destekleyen bir işbirliğine imza attı. Advanced Micro Devices, artık Asynchonous Shaders projesi doğrultusunda çoklu monitörleri destekliyor. Amerikalı donanım devi, 6 ve 8 çekirdekli Radeon 390 ve 390X’i piyasaya sürüp, ücretsiz Hitman ile güçlendirmeye niyetli.


Elbette Nvidia’nın elide armut toplamıyor. Şirket yeni GTX 970, 980 ile 980 Ti grafik yongaları ile, dizüstü GPU’su GTX 970M’un yanında Tom Clancy’s The Division’u hediye etmeye hazırlanıyor.


Grafik kartı pazarının lideri, oyunu ShadowWorks for Nvidia HBAO+ ve Percentage Closer Soft Shadow ile desteklemeye ve baştan aşağıya yeni oyun motorları üretmeye niyetli.


İkili arasındaki rekabet kızışsa da, Nvidia, yaklaşık yüzde 55 ile lider konumda. Advanced Micro Devices’ın ise yeni projelerde öne çıkması şart.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS