Son Dakika

Android Auto’nun geleceği sergilendi

A A

22.05.2016 - 14:00 Son Güncelleme:

Google, geleceğin Android Auto’sunun iç tasarımını, nihayet gözler önüne serdi. Projede, Maserati’nin Ghibli modeli örnek olarak kullanıldı.

Android Auto’nun geleceği sergilendi

Merakla beklenen oldu ve Google, yeni nesil Android otomobilin perdesini kaldırdı. Apple’ın CarPlay sistemine doğrudan meydan okuyacak sistem göz kamaştırıyor. Android Auto sistemi; dahili navigasyon ve adaptif teknoloji mimarisi üzerine inşa edilecek.

I/O Konferansında yapılan açıklamaya göre, Android Auto ile şıklık ve teknoloji kombinasyonunu yeniden biçimlendiriyor. 

Öncelikle sistem, Tesla’da olduğu gibi dikey 4K Ultra HD bir kokpitle şekillenmiş. Konsepti süper spor otomobil Maserati Ghibli üzerine inşa edilmiş uzay çağı kokpiti, Android temelli telefonlara çok benzer bir arayüze sahip. Bu da pek şaşırtıcı sayılmaz.

Katkısı ne?

Maserati Ghibli’de; 8 çekirdekli Qualcomm işlemci ile güçlendirilmiş bir altyapı mevcut. İşletim sistemi ise Android N tercih ediliyor. Audi’nin TT ve R8 modellerinde olduğu gibi, söz konusu kokpit, akıllı telefon verileriyle anında iletişim kurup, telefonunun ekranındaki ögeleri de birebir, LCD ekrana yansıtabiliyor. Bu Apple’ın vakıf olmadığı bir yetenek.

Android Auto

Amerikalı teknoloji devi yaptığı açıklamada, yeni Android Auto sisteminin, yıl sonuna kadar Wi-Fi bağlantıya da destek vereceğini açıkladı. Yani kısa süre içerisinde, otomobilde kablosuz internet, lüks olmaktan çıkacak.