Android devrimsel bir yeniliğe hazırlanıyor

Android devrimsel bir yeniliğe hazırlanıyor

Donanımsal olarak mobil platformlarda önemli sınırlar aşıldı. İşlemciler artık 10 çekirdeğe kadar çıktı ve frekans hızları olarak ise 3.0 GHz’e çok az kaldı. GPU tarafında da benzer iyileştirmeler var ancak artık farklı bir yeniliğin zamanı geldi. Google yeni bir çalışmaya yeşil ışık yaktı.

Eğer şimdiye kadar Vulkan grafik standardını duymadıysanız bu haberimizi dikkatle okumanızı öneriyoruz. Google, yeni bir ekip kurdu. Bu ekip Android’in grafik performansını kayda değer ölçüde artırabilecek yeni bir çalışma üzerine adandı. Vulkan grafik API’si, direkt olarak GPU yani grafik işlem birimiyle birlikte çalışacak. Bunun anlamı çok daha yüksek grafik standartlarına geçilecek olması.


Söz konusu bu iyileştirme mobil tarafta ezber bozacak kadar iddialı şeyler vaad ediyor. Yongaların performansı zaten günümüzde oldukça tatminkar. Ancak Vulkan grafik teknolojisi, donanımı daha etkin ve verimli kullanabiliyor. Yani aynı grafik donanımında daha yüksek performans alınabiliyor. Tabii ki işin arkaplanı bir habere sığmayacak kadar detaylı ancak burada kullanıcı olarak bizi etkileyecek olan şey, grafik performansının artacak olması.


4.5G'yle uyumlu akıllı telefonların tam listesi


Vulkan standardı, Valve tarafından da destekleniyor ve Steam OS ile entegre ediliyor. Yani geleceğin grafik standardı diyebiliriz. Çalışmalar şimdiden başladı ancak meyvelerini 2016’da alacağız. Söz konusu bu yenilik Android 7.0 N sürümüyle birlikte hayatımıza giriş yapacak. Detaylar şimdilik bu kadar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS