Android kullanım oranları açıklandı

Android kullanım oranları açıklandı

Android artık hayatımızın her alanında. Ancak hangi sürümleriyle? 2008 yılında bu yana her yıl farklı bir sürümle karşımıza çıkan Android işletim sistemi, son olarak Marshmallow güncellemesiyle karşımıza çıkmıştı. Henüz çok küçük bir paya sahip olsa da Android’in kullanım oranları tablosun kendine yer bulmayı başardı.

Haberimizin içerisinde görselde, Android’in kullanım oranlarını görebilirsiniz. Rakamlar Ekim 2015 tarihine ait. Google her yıl bu oranları paylaşıyor. Böylelikle meraklılar, hangi Android sürümünün ne kadar kullanıldığı bilgisine resmi yollardan ulaşabiliyor.


Rakamlara bakacak olduğumuzda en büyük yığılmanın Android 4.4 KitKat sürümünde olduğunu görüyoruz. %37.8 oranla en yaygın kullanılan Android sürümü bu. İkinci sırada ise Android 5.0 ve 5.1 Lollipop bulunuyor. Lollipop sürümünün toplam oranı %25.6 seviyesinde.


Android 6.0 Marshmallow ise ilk kez bu tabloda kendine yer buldu. Kullanım oranı şimdilik %0.3 seviyesinde. Artık bu rakam KitKat ve Lollipop sürümlerinden kaymalar ile artacak. Şu an itibariyle piyasada Marshmallow’u kullanan sadece Nexus cihazlar. Dolayısıyla diğer üreticiler güncelleme yayınlamaya başladıkça bu denge değişecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS