Android kullanım oranları – Ocak 2016

Android kullanım oranları – Ocak 2016

Android işletim sistemi için her ay Google tarafından düzenli olarak yayınlanan kullanım oranlarına bir yenisi daha eklendi. Yılbaşı sebebiyle biraz gecikse de sonuçlar güncel Android sürümleri için sevindirici.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde duyurulan Android 6.0 Marshmallow listenin en merak edilen sürümü. Henüz dev markaların tamamı güncellemeleri başlatmadı ancak rakamlar yine umut verici. Marshmallow sürümünde yükseliş yavaş ancak istikrarlı şekilde sürüyor. Özellikle Şubat ve Mart aylarında Android 6.0 Marshmallow’un kullanım oranında ciddi bir artış bekleniyor. Şimdilik en güncel sürüm pazarın sadece %0.70’i tarafından kullanılıyor. Geçtiğimiz ay bu oran %0.50 şeklindeydi.Diğer yandan Android 4.4 KitKat ve önceki sürümlerde hızlı bir düşüş yaşanıyor. Yeni duyurulan orta seviyedeki cihazlarda da artık Lollipop’un gelmesi, eski cihazlara Lollipop takviyesi bu oranların değişmesinde etkin rol oynuyor. Tabii bu arada Android kullanım oranları açıklanırken Google’ın bir ay geriden geldiğini hatırlatalım. Yani bu rakamlar Aralık 2015’e ait. Ocak ayına ait net rakamlar ise önümüzdeki ay açıklanacak.


Huawei Mate 8'in fiyatı ve Türkiye çıkış tarihi


Ocak 2016 verilerine göre en çok kullanılan Android sürümü KitKat ikinci ise Lollipop. Jelly Bean ve Ice Cream Sandwich gibi sürümlerin artık düşüşe geçmesi ise tabii ki sevindirici bir gelişme. Ocak 2016 verilerine göre Android kullanım oranları hemen aşağıda.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS