Android TV 13 akıllı TV’lerde neler sunacak

Android TV 13 akıllı TV’lerde neler sunacak

Android TV 13 akıllı TV’lerde neler sunacak

Android TV 13 geçtiğimiz ayylarda beta testi yayınlanmıştı. Şimdi bu beta sürümünün bitmesi ve tam sürümünün ortaya çıkacağı ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıllı telefonlardan farklı olarak, Android TV 13’ün beta sürümüne erişim, genel kullanıcılar için çok daha zor ve neredeyse imkansızdır. Belirli geliştirici odaklı donanım gerektirir ve herkes Android TV’nin beta sürümünü başlatıp çalıştıramaz. Aslında, Android 13’ün ikinci beta sürümü o kadar kısıtlayıcıydı ki, yalnızca belirli cihazlar işletim sistemini çalıştırabiliyordu.

En aktif OEM’ler, Google’ın birkaç hafta içinde OEM’lere kodları yayınlamasının ardından kararlı Android TV 13’ü TV’lerine sunmaya başlayabilir. Öte yandan işletim sisteminin halka çıkış tarihi ile ilgili şu an için resmi bir açıklama yok.

Ek olarak, Android TV 13’ün kullanıcı arayüzünün altındaki özelliklere daha fazla öncelik verdiği söylendi. Bu, bir sonraki Android TV’nin kullanıcı arayüzünün önemli bir revizyon almayabileceğini gösteriyor. Özünde Google, geliştiricilere ek API’ler ve erişilebilirlik araçları sağlıyor. Bunun bir sonucu olarak, TV dostu platform giderek daha erişilebilir hale gelecek.

Değişikliklerden bahsetmişken, Android TV 13 artık kullanıcıların varsayılan yenileme hızını ve ekran çözünürlüğünü değiştirmesine, ayrıca ek klavye düzenleri için destek, canlı sesli açıklama işlevi ve ses yöneticisi API’sinde iyileştirmeler eklemesine izin verecek. Bu değişiklikler kullanıcı tercihlerine bağlı olacaktır. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi Android 13 ile yeniden tasarlanacak.