Android’li Nokia modelleri nasıl olacak?

Android’li Nokia modelleri nasıl olacak?

Geçtiğimiz haftalarda üst düzey Nokia çalışanları tarafından firmanın Android işletim sistemli akıllı telefonlar üreteceği bilgisi doğrulanmıştı. 2016 yılının sonu ve 2017’nin ilk yarısında beklenen modeller şimdilik iki tane. Bu iki yeni telefon hakkında ilk defa detaylı sayabileceğimiz bilgiler ortaya çıktı.

Öncelikle henüz söz konusu telefonlara ait bir görselin olmadığını belirtelim. Paylaşacağımız bilgiler Geekbench isimli performans testinin internet sitesinden alınan ekran görüntülerine ait. Şimdilik iddialar bir söylenti seviyesinde. Ancak piyasaya çıkmadan önce çoğu akıllı telefon ilk olarak Geekbench gibi platformlarda karşımıza çıkıyor. Yani gerçeklik payı son derece yüksek.


nokia-android-geekbench


Bahsedeceğimiz ilk cihazın model numarası Nokia 5320 olarak görülüyor. Telefonda 2.27 GHz hıza sahip dört çekirdekli bir işlemci yer alıyor. 2 GB RAM haricinde telefonda android 4.4.4 işletim sistemi bulunuyor.


İkinci cihaz ise Nokia RM-1490 olarak geçiyor. AMD A8-5545M  (sadece 500 MHz hızında) isimli bir işlemciden güç alan bu telefonda da 2 GB RAM bulunuyor. İşletim sistemi olarak ise Android 4.2.2 görülüyor.


Her iki telefonun da performans testinde aldıkları puanlar yaklaşık olarak tek çekirdekte 500 ile çoklu çekirdekte 1700 arasında. Peki bu ne anlama geliyor?


Her iki cihaza ait olarak çok az sayıda bilgi ortaya çıkmış durumda. Telefonların çıkış tarihine daha uzun bir süre olduğu kesin. Dolayısıyla bu bilgiler ve performans testi sonuçları belli ki prototip sürecine ait. Yani cihazlar hakkında konuşmak için henüz yok erken. Ancak Nokia’nın kolları sıvadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS