Son Dakika

Son 10 yılın en çok indirilen oyunları

A A

19.12.2019 - 09:59 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

Mobil uygulama ve oyun pazarı son 10 yıl içerisinde büyük bir sıçrama yaşadı. Özellikle oyun alanında grafikleri ile konsolları zorlayan oyunlar mobil pazarı hareketlendirmişti. Hal böyle olunca uygulama ve oyun pazarında ki büyüme hızla arttı. Araştırma firması olan App Annie ise 2019’un bitmesine sayılı günler kala son 10 yıla damgasını vuran uygulamaları ve oyunları açıkladı.

Son 10 yılın en çok indirilen oyunları

Farklı kategoriler altında bu uygulama ve oyunları gruplandıran App Annie , kullanıcıların tercihlerinin ne doğrultuda olduğunu bu analizi ile gözler önüne seriyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan listemize hızlıca bir giriş yapalım.

En çok indirilen uygulamalar

Son 10 yıl içerisinde en çok indirilen uygulamaların ilk dört sırasında Facebook’un uygulamaları yer alıyor. En çok indirilen uygulama Facebook, ikincisi Messenger, üçüncüsü WhatsApp ve dördüncüsü ise Instagram oluyor. Snapchat ile kendine beşinci sırada yer bulabiliyor.

En çok harcama yaptıran uygulamalar

Kullanıcılara uygulama içi satın alma seçeneği sunan uygulamalar, kullanıcıları harcama yaptırmaya yöneltiyor. Bu uygulamalar arasında son 10 yılda en çok harcama yaptıran uygulamaların ilk sırasında Netflix, ikinci sırasında çöpçatanlık uygulaması olan Tinder, üçüncü sırasında Spotify’ın en büyük rakibi Pandora, dördüncü sırasında Tencent Video ve beşinci sırasında ise Line yer alıyor.

En çok indirilen oyunlar

Sonsuz koşu türündeki oyunlar son 10 yıl içerisinde büyük ilgi görmüştü. Subway Surfers ilginç bir şekilde Temple Run’ı geride bırakıp en çok indirilen oyun olma unvanını eline alıyor. Listenin ikinci sırasında Cany Crush Saga, üçüncü sırasında Temple Run 2, dördüncü sırasında My Talking Tom ve beşinci sırasında ise Clash of Clans yer alıyor.

 

En çok harcama yaptıran oyunlar

Free to Play oyun furyası maalesef ki son on yıla damgasını vurdu. Oynaması ücretsiz olan oyunlar, oyuncuları para harcatmaya yöneltiyor. Bunu en iyi de Clash of Clans oyunu yapmayı başarmış gibi görünüyor. Listenin zirvesinde yer alan Supercell’in oyunu Clash of Clans’ı, Monster Strike takip ediyor. Listenin üçüncü sırasında Candy Crush Saga, dördüncü sırasında Puzzle & Dragons ve beşinci sırasında ise Sony’nin Fate/Grand Order oyunu yer alıyor.