App Store fiyatları zamlandı!

App Store fiyatları zamlandı!

Apple, Türkiye’de uzun bir süredir zam yapmadığı App Store’u yeni fiyatlar ile güncelledi. 20 TL’yi bulan yeni fiyatlar, iPhone ve iPad sahiplerini çok üzecek gibi görünüyor.

Apple’ı, ülkemizde zam yapmayı en çok seven ve ekonomide yaşanan çalkalanmaları her fırsatta değerlendirmeyi seven bir firma olarak tanımlasak yalan olmaz. Apple Store’da A’dan Z’ye her şeye geçtiğimiz aylarda zam yapan Apple, iPhone’un fiyatının 10.000 TL sınırına yaklaşacağının sinyallerini vermişti.


Ama her ne hikmetse Apple, yeni iPad Pro ve Mac etkinliği sonrası fiyatlarda küçük çaplı bir indirim yapmıştı. Muhtemelen gelen zamlı fiyatlar sonrası firmanın kar marjı düştü ve bu yüzden indirim yapıldı.


Cupertinolu dev şimdi de iOS’in uygulama mağazası App Store’da yer alan uygulama ve oyunların fiyatlarını arttırdı. 20 TL’yi bulan bu zamlar, uygulama ve oyun alımını zorlaştıracak gibi görünüyor.


Daha önce 29,99 TL‘ye satılan Minecraft oyunu bugün zam ile 49,99 TL‘ye satılıyor. 0,59 TL olan uygulama ve oyunların fiyatları da 1,99 TL’ye çıktı. Bu zamların şimdilik uygulama ve oyunlar için geçeli olduğunu belirtelim.


App Store


Apple muhtemelen 1-2 gün içerisinde uygulama içi satın alma seçeneklerine de zam yapacaktır. Ancak iCloud ve Apple Music üyeliklerinin fiyatlarında bir artış beklemediğimizi belirtelim. Olaki Apple, 13,99 TL olan Apple Music fiyatını 20,99 TL’ye çekerse rakibi Spotify’a gün doğar ve ciddi anlamda kullanıcı kaybeder. Muhtemelen Apple bu riski göze almayacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS