Apple, Futuro Studios ile anlaştı

Apple, Futuro Studios ile anlaştı

Apple, Futuro Studios ile anlaştı

Apple TV+ adını taşıyan dijital platformundaki orijinal içerik sayısını hızla arttırmaya devam eden Apple, Netflix ve Disney+ gibi platformlara rakip olmasını istediği bu platform için önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikalı teknoloji devinin Apple TV+’taki içerik seçkisini zenginleştirmek için yatırım yaptığı son alan da podcastler oldu. Bloomberg’in haberine göre Apple, orijinal podcastler geliştirmesi için Futuro Studios ile anlaştı. Daha önce ortaya koyduğu işlerle Pulitzer Ödülü kazanan Futuro Studios, bu işbirliği kapsamında orijinal içerikler hazırlayacak. Hem belgesel hem de kurmaca alanında olacak bu içerikler daha sonra dizi veya filme uyarlanmak için Apple’a sunulacak. Yani Apple bu stüdyoya finansal olarak destek olması karşılığında, ortaya çıkan eserleri diziye uyarlamak için önceliğe sahip olacak.

Bildiğiniz gibi belgesel türündeki, özellikle de gerçek suç hikayelerine odaklanan podcastler son yıllarda büyük ilgi görmeye başladı. Hatta bunlardan bazıları dizi veya filme de uyarlandı ki bu uyarlamalar arasından oldukça başarılı olanlar da oldu. Bu yüzden Apple’ın da yeni dizilere kaynak bulmak için bu alana yatırım yapması oldukça mantıklı bir hamle olarak görülebilir.

Apple, aslında podcast alanının yaratıcısı olarak kabul edilse de son yıllarda bu alanda Spotify’ın gerisinde kaldı. Çünkü Spotify, bu alana milyarlarca dolar yatırım yaptı ve dikkat çekici işlere imza atan Gimlet ve The Ringer gibi stüdyoları bünyesine kattı. Apple, Futuro Studios’u satın alarak bir yandan Apple TV+’a yeni bir içerik kaynağı yaratırken bir yandan da bu alanda Spotify ile yarışmak için önemli bir adım atmış oldu.