Apple, iOS 13.5 sürümüne dikkat

Yeni iOS sürümü önceki iOS sürümlerini yükleme imkanını ortadan kaldırıyor. Yani artık cihazınızı güncel kullanmanız zorunlu olacak!Apple, geçtiğimiz günlerde COVID-19 ile mücadele için Google ile ortak geliştirdiği API’ları içeren iOS 13.5 sürümünü yayınlamıştı. Bu güncellemeden sonra bazı kullanıcılar iOS 13.5’e cihazlarını yükseltmiş ancak daha sonra eski sürümleri yüklemek için sürüm düşürmüşlerdi. Apple, bu olayın önüne geçebilmek için bugün imzaları kapattı.

Bildiğiniz gibi iPhone’a yazılım yüklemek istediğinizde iTunes/Finder önce bu yazılımı sunucuya gönderip imzalama işleminin olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer IPSW. dosyası imzalamaya kapalıysa maalesef ki seçili yazılım iPhone veya iPad’e yüklenmez. Apple işte tam da bunu yani imzalamayı kapattı. Artık iOS 13.5’ten başka bir sürümü cihazınıza yükleyemeyeceksiniz.

Firmaların yayınlamış olduğu güncellemeleri yüklemenizi her zaman öneriyoruz. Asla ve asla ne bir geliştirici ne de siz büyük firmalardan daha kararlı çalışan bir yazılım üretemezsini bunu sakın unutmayın. Bu yüzden Apple cephesinde zaten alternatifi olmadığı için çıkan güncellemleri direkt yükleyin. Android cephesinde ise üçüncü parti ROM’lar ile uğraşıp vaktinizi boşa harcamayın.

iOS 13.5 ile gelen yenilikler

Face ID ve Parola

Yüz maskesi takarken Face ID’li aygıtlarda kilit açma işlemi basitleştirilmiştir.

Yüz maskesi takarken kilitli ekranın en altından yukarı kaydırdığınızda parola alanı otomatik olarak sunulur.

App Store, Apple Books, Apple Pay, iTunes ve Face ID ile girişi destekleyen diğer uygulamalardaki kimlik doğrulama sırasında da kullanılabilir.

Maruz Kalma Bildirimi

Halk sağlığı yetkililerinin COVID-19 temas izleme uygulamalarını desteklemek için Maruz Kalma Bildirimi API’sı eklendi.

FaceTime

Grup FaceTime görüşmelerinde bir katılımcı konuşurken video karesi boyutlarının değişmemesini sağlamak amacıyla otomatik öne çıkmayı denetleme seçeneği eklendi.

Kullanıcıların bazı web sitelerindeki video yayınlarını oynatmaya çalışırken siyah ekran görmesine neden olan bir sorunu düzeltir.

Paylaşma sayfasında önerilerin ve eylemlerin yüklenmemesine neden olan bir sorunu giderir.

Güncellemeyi alan modeller

iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone SE
iPhone SE 2020
iPod touch (7. nesil)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS