Apple iPhone 7 Plus inceleme

Apple iPhone 7 Plus inceleme

Apple’ın yeni amiral gemisi olan iPhone 7 Plus, kulaklık girişinden vazgeçmesi ve arka yüzeyde ikinci bir zum kamera entegre etmesi ile fark yaratıyor. Yenilenmiş A10 işlemcisi, su geçirmez tasarım ve Stereo hoparlör ile karşımıza çıkan iPhone 7 Plus’a yakından bakıyoruz.

Apple, iPhone ailesini iki yeni ürün ile yeniledi. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus olarak adlandırılan bu yeni ürünler, ilk bakışta önceki ürünlerle kıyasla pek ayırt edilemiyor. En azından bu iPhone 7 için geçerli. Çünkü iPhone 7 Plus’a yakından baktığınızda günümüzde moda olan Dual kamera özelliğinin burada da kullanıldığı hemen anlaşılıyor. Bununla birlikte IP67 standardı sayesinde hem toza hem de suya karşı dayanıklı hale getirildi.


Güçlendirilmiş bir kasa sistemine sahip olan iPhone 7 Plus, yüksek basınçlara karşı dirençli hale getirildi. Bununla birlikte ön ve arka yüzeyi çiziklere karşı sağlamlaştırıldı. Alüminyum kasa sistemi ve camın özenle seçilmesi, ürünü ele aldığınızda hemen belli oluyor.  Yüksek kaliteli bir işçilik ve malzeme kalitesini anlamamak mümkün değil.


Humble’da 30 Dolarlık VPN 7 Dolara düştü


Yeni ürün ailesinin alt kısmına baktığınızda sadece Lightning bağlantısını görünüyor. Apple, iPhone 7 ailesinde 3.5 mm’lik kulaklık girişini iptal etti. Müzik dinlemek istiyorsanız, Lightning bağlantısını kullanmak zorundasınız. Diğer bir seçenek ise ürün içinde entegre bulunan ve iyi bir performans sergileyen Stereo hoparlör ile müzik dinlemek.


iphone-7plus-1


Ekran


Apple, yeni nesil iPhone ailesinde daha iyi bir ekran deneyimi vaat ediyor. Burada sözü edilen değişim, daha geniş spektrumlu bir renkl derinliği ve daha yüksek bir parlaklık değeri. Bu yüzden de Amerikan film endüstri standardı olan P3 renk derinliği baz alındı. Bunun avantajı Video ve fotoğraflarda çok daha canlı renkli bir görüntü oluşturması. iPhone 7 Plus’un retina ekranı bir önceki nesille göre aynı boyutta. 5.5 inç büyüklüğünde olan bu ekran 1920x1080 çözünürlüğünde çalışıyor.


Bu çözünürlük günümüze baktığımızda düşük gelebilir. Neticede rakipler amiral gemilerini çok daha yüksek çözünürlüklü ekranlarla puan toplamak istiyorlar. Bu her ne kadar avantajlı gibi görünse de bu ekranların hakkını vermek için çok yüksek performanslı bir GPU’ya ihtiyaç duyuluyor. Ne yazık ki birçok üretici bu ihtiyacı karşılayamıyor ve kullanıcıya sunulması gereken avantaj eksik kalıyor. iPhone ailesinde bu tür bir sorun ile karşılamıyorsunuz.  Apple, GPU ekran dengesini çok iyi ayarladığını söylemeliyiz.


1600:1 kontrast ve yüksek bir siyah değerine sahip olan iPhone 7 Plus,  620 cd/m2 parlaklık değeri ile tüm puanları topluyor.   Öyle ki yaptığımız denemelerde iPhone 7 Plus’un piyasadaki en iddialı ekranlardan birine sahip olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.


iphone-7plus-5


Performans


iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’un donanım birleşenleri neredeyse aynı. Her iki telefon Apple’ın yeni dört çekirdekli A10 Fusion yongasını kullanıyor. İki iş birimine ayrılan bu yonga, 2.34 GHz hızında çalışan performans iş birimi ile A9 işlemci ile kıyasla %40 daha yüksek bir performans sunuyor. Düşük güç tüketime sahip olan ikinci iş birimi ise 1.08 GHz çalışma frekansı ile günlük işlerin birçoğunun üstesinden geliyor. iPhone 7 Plus’un önemli bir farkı  iPhone 7 ile kıyasla 2 Gbyte yerine 3 Gbyte’lık bir bellek kullanması.


Apple, A10 Fusion yongası ile beraber yeni bir GPU birimi de geliştirdi. Bu GPU birimi A9 ile kıyasla %30 daha az bir güç tüketiminde %50 daha yüksek bir performans sunuyor.


 Yaptığımız testlerde iPhone 7 Plus’un hemen hemen her kategoride önde olduğunu gördük. Geri toplanan Samsung Note 7, iPhone 7 Plus’a piyasayı dar edecek güçteydi. Hatta bazı testlerde onun önde olduğunu gördük. Fakat bu ürünün artık piyasada olmaması iPhone 7 Plus’un önünü fazlasıyla açtı. Unutmadan söyleyelim. iPhone 7 Plus, 32, 128 ve 256 Gbyte kapasitelerde satılıyor. En düşük kapasiteli modelin performansı en yüksek kapasiteli modelin performansından daha düşük olduğunu gördük. Bu performans değişimi gerçek kullanımda her ne kadar belli olmuyorsa da, sentetik Benchmarklarda rahatlıkla görülüyor.


iphone-7plus-3


Kamera


iPhone 7 Plus’un en önemli değişikliklerden biri kuşkusuz kullanılan kameraları. Ön tarafta fokuz özellikli 7 MP çözünürlüğünde fotoğraf çeken bir kamera yer alıyor. f/2.2 diyafram aralığında olan bu ön kamera HDR fotoğraflarla birlikte 1920x1080 çözünürlüğünde videolar çekebiliyor. iPhone 7 Plus’un bu ön kamerası oldukça başarılı. Fakat piyasanın en iyi ön kamerası olduğu söylenemez. iPhone 6s Plus ile kıyasla çok büyük bir fark görmediğimizi söylemeliyiz.


Arka kamerada durum çok farklı. iPhone 7 Plus’da ilk kes kullanılan Dual kamera çözümü inanılmaz farklar ortaya çıkartıyor. Bu üründe kullanılan Dual kamera konsepti, Huawei P9 veya LG G5’den çok daha farklı çalıştığını hemen söylemeliyiz.  Her iki kamera 12 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekiyor. iPhone 7’de de kullanılan birinci kamera geniş açı lensi ve f/1.8 diyafram aralığı ile kendisini farklılaştırıyor. İkinci kamera ise f/2.8 diyafram aralığında olan bir Teleobjektif kamera. OIS özelliği sadece ilk kamerada devreye giriyor.


Yaptığımız denemelerde Teleobjektif özelliğinin özellikle gün ışığında çok iyi olduğunu gördük. 10x zum ile düşük bir gürültü oranı ile karşılaştık.  Karanlık ortamlarda Teleobjektif özelliğini kullandığımızda gürültü oranı ile daha sık karşılaştığımızı söylemeliyiz. Yine de şunu söylemekte fayda var. iPhone 7 Plus, yüksek kaliteli ve keskin fotoğraflar çekebiliyor. Elde edilen fotoğraf kalitesi, Galaxy Note 7 ve Huawei P9 ile rahatlıkla yarışabiliyor. Karanlık ortamlarda ise iPhone 7 Plus’un güçü fazlasıyla belli oluyor. iPhone 7 Plus bu modda çok başarılı olduğunu söylemeliyiz.


iphone-7plus-4


 Sonuç


iPhone 7 Plus genel olarak en başarılı Premium akıllı telefonlardan biri olma özelliğini taşıyor. iPhone 6S Plus ile kıyasla görünürde benzerlikler taşıyan bu ürün, malzeme kalitesi ve işçiliğinin yanı sıra su ve toza karşı dayanıklı olması önemli bir artı.


iPhone 7 Plus’un Dual kamera özelliği ürüne ciddi bir güç katıyor. Ön kameranın da Full HD videolar çekmesi de göz ardı edilmemeli. Buna rağmen  iPhone 7 Plus’un piyasanın en iyi kamerasına sahip olduğunu söylemek çok da doğru değil.


Taptic Engine özelliği kullanıcı deneyimini başka bir seviyeye taşıyor. Retina ekran çok başarılı ve gerek performans gerekse de pil kullanım süresi de beklenenin üzerinde olduğu bir gerçek.


Apple, bu ürün ile bir devrim yaratmadı. Yaptığı ciddi değişiklikler ve yeniliklerle iPhone ailesini geliştirdi ve iPhone 7 Plus ile karşımıza çıktı. Tüm bunları topladığımızda iPhone 7 Plus’un çok başarılı bir ürün olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.


iphone-7plus-2


Teknik Özellikler


Ekran: 5.5 inç 1920x1080
İşlemci: Apple A10 2.34 GHz
Bellek: 3 GByte
Kapasite: maks. 256 GByte
Boyut: 7.3 x 158.2 x 77.9 mm
Ağırlık: 188 gr

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS