Son Dakika

Apple kablosuz şarja geçiş yapıyor!

A A

19.05.2016 - 15:00 Son Güncelleme:

Android cephesinde hatta Windows Phone tarafında bile uzun zaman önce kullanıma sunulan kablosuz şarj teknolojisi sonunda Apple’a da geliyor. Bu konuda sıkça eleştirilen firma, sonunda eleştirileri dikkat almış olabilir.

Apple kablosuz şarja geçiş yapıyor!

The Verge isimli haber sitesinin iddiasına göre Apple, kablosuz şarj teknolojisi geliştirmek için bu konuda iki yeni uzmanı bünyesine kattı. Kablosuz şarj konusunda iki uzmanı uBeam’den kendisine transfer eden firma, bu konuda resmi bir açıklama yapmadı ancak bu detay LinkedIn isimli sosyal platform sayesinde ortaya çıktı.

Birkaç ay önce Bloomberg tarafından gündeme getirilen bu konuda açıklığa kavuştu. Bir süredir beklenen hamle sonunda yapılmış olabilir. Ancak tahmin edilen tarih biraz uzak. İddiaya göre kablosuz şarj teknolojisi bu yıla yetişmeyecek ve 2017 yılında duyurulacak iPhone modeli için hazırlanacak.

BlackBerry Hamburg'un teknik özellikleri sızdı!

Burada dikkat çeken detay ise temassız kablosuz şarj teknolojisi. Yani Apple alıştığımız Qi standardındaki şarj teknolojisini bir adım daha ödeye götürebilir ve şarj standına telefon değmeden şarj etmenin bir yolu üzerinde çalışabilir. Ultrasonik dalgalardan bahsediliyor. Bu konuda laboratuvar ortamında yapılan deneyler olduğu biliniyor. Dalgaların belirli bir alanda elektrik iletmesi ile şarj mümkün olabilir. Konu hakkındaki detaylar henüz gizemini koruyor.