Apple kâr oranı ile zirvede!

Apple kâr oranı ile zirvede!

Dünyanın en değerli şirketi unvanını kısa bir süre önce Alphabet’a kaptıran Apple, akıllı telefon sektörünün rakamsal olarak lideri. Dünyanın en çok telefon satan markası Samsung olsa da konu para kazanmaya geldiğinde Apple liderliği kimseye bırakmıyor.

Her geçen yıl daha fazla büyüyen Apple, satış rakamları ile dikkat çekse de firmanın asıl başarı kar tarafında. Fortune tarafından paylaşılan güncel bir analize göre Apple, akıllı telefon pazarına ait karın %91’ini alıyor.


Biraz öncede belirttiğimiz gibi dünyanın en çok satış yapan akıllı telefon markası Samsung. Ancak kar oranı olarak konuya yaklaştığımızda lider firma Apple oluyor. Çünkü diğer firmalar uygun fiyatlı modellerden az kar ederken, Apple tek bir iPhone satışıyla diğer markaların birden fazla cihaz satışından elde ettiği karı sağlayabiliyor. Bu denklemin sonucu ise ortada, Apple sektörün toplam kar oranının %91’ini ele geçirmiş durumda.Konuyu örneklendirecek olursak şöyle diyebiliriz, tüm akıllı telefon üreticilerinin kar toplamı 100 TL olursa, bu rakamın 91 TL’sini Apple alıyor. İşte bu korkunç derecede şaşırtıcı rakam, firmayı dünyanın en değerli ikinci şirketi yapmaya yetiyor.


İkinci sırada %14 ile Samsung bulunuyor. Diğer firmalar ise kazandıkları parayla ancak operasyonel giderlerini karşılayabiliyor, kısacasa çarkını döndürüyor. Listede Huawei, ZTE ve Xiaomi markaları bulunmuyor. Çünkü bu firmalar mali raporlarını basınla paylaşmıyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS