Apple kasasını ağzına kadar doldurdu

Apple kasasını ağzına kadar doldurdu

Apple, geçen yılın aynı dönemine göre yüze 8.89 artışla 91.8 milyar dolar gelir elde etti. Tim Cook, Apple’ın şimdiye kadarki en büyük çeyrek rekoru olduğunu ve hem gelir hem de kazançlarda tüm zamanların rekorlarını kırdığını söyledi.

Tim Cook, “Coğrafi olarak, Amerika, Avrupa ve Asya’ya özgü geri kalan bölgelerde tüm zamanların rekorlarını kırdık ve Büyük Çin’in büyümeye döndüğünü gördük” dedi.


iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’e yönelik olağanüstü talep sayesinde; Aralık ayında iPhone geliri bir yıl önceye göre yüzde 8 artışla 56 milyar dolar oldu. iPhone 11, ise Aralık ayının en çok satan telefonu olmayı başardı.


iPhone, ABD, İngiltere, Fransa ve Singapur dahil olmak üzere birçok gelişmiş pazarda çift haneli büyüme gördü. Ayrıca Brezilya, Anakara Çin, Hindistan, Tayland ve Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlarda çift haneli büyüme yakaladı.


Hizmet geliri ise geçen yıla göre yüzde 17 artarak tüm zamanların rekorunu kırarak 12.7 milyar dolara ulaştı.


App Store harcamaları, yalnızca Yeni Yıl gününde 386 milyon dolarlık yeni bir günlük rekor kırdı ve geçen yıla göre yüzde 20 artış sağladı.


Mac ve iPad sırasıyla 7.2 milyar dolar ve 6 milyar dolar gelir elde etti.


iPad, Meksika, Hindistan, Türkiye, Polonya, Tayland, Malezya, Filipinler ve Vietnam gibi önemli gelişmekte olan pazarlarda büyüme kaydetti.


Giyilebilir cihazlar, ev ve aksesuarlar alanında ise yıllık yüzde 37 artışla 10 milyar dolar gelir elde edildi.


Apple, 2020’nin ikinci çeyreğinde ise 9.6 milyar dolar ile 9.7 milyar dolar arasında işletme gideri ve 38.3 milyar dolar seviyesinde ise brüt kar marjı bekliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS