Apple Samsung rekabeti gün geçtikçe büyüyor

Apple Samsung rekabeti gün geçtikçe büyüyor

Apple Samsung rekabeti gün geçtikçe büyüyor

Apple ile Samsung arasındaki rekabet, son yılların en önemli gündem maddelerinden biri. Tabletten akıllı saate hemen hemen her sektörde büyük bir çekişme içerisinde olan bu iki ismin en sert şekilde karşı karşıya geldiği sektör ise tabi ki akıllı telefon pazarı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ünlü araştırma ve analiz platformu Counterpoint tarafından yapılan son araştırmalar, bu iki şirket arasındaki rekabette ağır basan tarafın Apple olduğunu gözler önüne serdi. Öyle ki Ekim ayı itibariyle Apple dünya genelinde satış adetini arttırabilen tek şirket oldu. Amerikalı teknoloji devi bu başarısını Çin’de de sürdürdü ve Çin pazarının %25’ini ele geçirerek Samsung’u ikinciliğe itti. Yani anlayacağınız Çin’in en çok satan markası artık Apple.

Öte yandan Counterpoint tarafından Apple’a özel yapılan araştırmalar da oldukça ilginç sonuçlar verdi. Bugüne kadar basına yansıyan haberlerde iPhone 14 serisinin genel performansının iPhone 13’ün gerisinde olduğu konuşuluyordu.

Ancak araştırmalara göre bu iki serisinin aynı dönem zarfındaki satışlarının neredeyse bire bir aynı olduğunu gösterdi. Tabi burada iPhone 14 Pro modellerine bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü araştırma sonuçlarına göre iPhone 14 serisinin toplam satışlarının %70’inden fazlası Pro modellerinden oluşuyor. Bu durum da standart modellerin kötü performans haberlerini doğruluyor.