Son Dakika

Apple, TSMC’yi tercih edecek

A A

14.02.2016 - 13:00

Apple’ın işlemci konusundaki tercihini değiştireceğini iddia ediyor. Yani Apple artık Samsung ile yollarını ayıracak.

Apple, TSMC’yi tercih edecek

Her yeni duyurulan iPhone modelinde gündeme gelen en az bir skandal oluyor. En güncel modeller olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde de sorun işlemciydi. Samsung ve TSMC tarafından üretilen işlemciler arasında bazı farklar bulunuyor. Isınma, performans ve pil tüketimi konusunda iki işlemcinin tepkileri farklı. Samsung tarafından üretilen Apple A9 yongası, TSMC’nin ürettiği A9 yongasına göre daha çok ısınıyor ve daha çok pil tüketiyor. Bu fark özellikle küçük olan iPhone 6s modelinde belirginleşiyor. Yapılan testlere göre Samsung üretimli işlemcili iPhone 6s’in pili 1 saate kadar daha kısa sürede bitiyor. Sorun, sosyal medyada “#chipgate” olarak anılıyor.

iPhone 7 işlemcisi ne olacak?

Durum böyle olunca bazı kaynaklar Apple’ın işlemci konusundaki tercihini değiştireceğini iddia ediyor. Yani Apple artık Samsung ile yollarını ayıracak. Bu iddianın kaynağı ise Güney Kore’deki “The Electronic Times” isimli haber kaynağı. Haberde iPhone 7 işlemcisi ve TSMC sıklıkla anılıyor. Apple işlemci konusunda artık sadece TSMC’yi tercih edecek. ABD merkezli mobil yonga üreticisi TSMC için bu son derece önemli bir gelişme.

Apple genellikle parçaların tedariki konusunda hep birden fazla firma ile çalışmayı tercih ediyor. Ekran konusunda da bu şekilde bir ikilik var. Dolayısıyla sadece Samsung’un yerine başka bir firma ile de karşımıza çıkabilir. MediaTek ve HiSilicon gibi markalar olabileceği gibi Qualcomm’da şüphesiz önemli bir alternatif.