Apple, üretiminin bir kısmını başka ülkelere taşıyor

Apple’ın  iPad, AirPods ve Apple Watch üretiminin bir kısmı ile ilgili yeni kararlar çıktı. Apple, bu ürünlerini üreteceği yeni ülke olarak Tayvan’ı seçti.Yapılan açıklamalarda Apple’ın, MacBook Air ve MacBook Pro’nun birleştirme aşamasını da Tayvan’a kaydırabileceği ifade ediliyor.

Gelen haberlere göre Apple, tedarik zincirindeki kaynaklarını coğrafi olarak çeşitlendirmek istiyor. Bundaki en önemli etki, Apple’ın üretimini oldukça ciddi bir şekilde etkileyen Corona virüsünün (COVID-19) giderek yaygınlık göstermesi.

2020 yılının ilk çeyreğinde Çin’deki üretim hattının en az üçte birinin boşta olacağı ve şubatın sonundan önce normal üretim seviyesine dönülmeyeceği ifade ediliyor.

Ayrıca martın ilk on gününde de üretimin normal seviyeye ulaşmasına şüpheyle yaklaşılıyor.

Bu üretimin tekrar ne zaman normal haline döneceği konusunda virüs salgınının daha ne kadar süreceği büyük önem taşıyor. WHO’nun dün yayınladığı raporlara göre 24 saat içerisinde 1.909 yeni vaka gerçekleşirken 98 ölüm oldu.

Resmi rakamlara göre ölü sayısı 2 bin 12’ye ulaşmış durumda ve Çin’deki risk değerlendirmesi hâlâ çok yüksek olarak tarif ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS