Apple ve FBI savaşında son durum

Apple ve FBI savaşında son durum

Amerika’nın en büyük akıllı telefon üreticisi Apple ile Federal İstihbarat Teşkilatı FBI arasındaki savaşta, son kurşunlar atıldı.

2 Aralık 2015’de  Syed Rizwan Farook isimli terörist, 80 kişiyi hedef almış ve 14 kişinin ölümüne neden olmuştu.  Syed Rizwan Farook, suç ortakları ile Apple iPhone 5C üzerinden iletişim kurmuştu.


Gelişmeler üzerine Amerikan İstihbarat Ajansı FBI, Apple iPhone 5C bilgilerinin kırılması için Büyük Elma’dan yardım istedi. Ne var ki Apple, bu tür bir paylaşımın, kullanıcıların kişisel verilerini ihlal ettiği gerekçesiyle ve özgürlük kavramının yok edildiği fikriyle reddetti. 


FBI, Apple’ın kararını yargıya taşıdı. Federal Mahkeme ve Federal Savcı’ya yapılan başvurular, Apple’ın kararını yeniden gözden geçirmesini talep ediyor. Söz konusu karar, Kaliforniya Federal Savcılığı tarafından onaylandı. Kararda Apple kullanıcıları Hunter Drexler ve Justin Staton ikilisinin, cinayetleri de önemli rol oynadı.


Apple tarafından sızan dedikodular ise çok daha ilginç Söz konusu iddialara göre FBI, yasa dışı olarak Apple telefonların giriş kodunu kırdı ve kullanıcıların bilgisini ele geçirdi. Elbette bu ifadeler, resmi kanallardan değil, yan kaynaklardan sızdırıldı.Diğer bir iddia ise FBI’nın, diğer bir mobil işletim sistemi üreticisi Google’dan yardım istediği ve gerekli verilere ulaşma talebinde bulunduğu yönünde. Rivayete bakılırsa Google, konuya Apple kadar soğuk bakmadı ve yetkililerle kısmi işbirliği yapmayı kabul etti.Açıkçası, bu iddianın doğruluğu da kesin değil.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS