Apple ve Samsung’tan sonra sıra geldi Sony’ye

Apple ve Samsung’tan sonra sıra geldi Sony’ye

Sony, son yıllarda akıllı telefon sektörüne ciddi yatırımlar yapıyor. Özellikle 2016 yılını hedef aldığını IFA 2015’te açıkça belli eden firmadan iyi ve kötü haberler var.

Xperia serisi akıllı telefonları ile sektörde yer alan firma, satış rakamlarından pek memnun değil. Ancak yüzü bir diğer alanda gülüyor.


Sony’nin akıllı telefon satışlarında kar yerine zarar görünüyor. 2014 yılının aynı dönemine göre son çeyrekte %15 düşüş yaşayan firma, akıllı telefon sektöründen geri çekilmeyeceğini ısrarla vurgulamıştı. Bu yıl dünyanın ilk 4K ekranlı ve dünyanın en hızlı odaklama yapabilen telefonlarını duyuran Sony, Xperia Z5’ten oldukça ümitli.


Akıllı telefon pazarındaki ürünlerinden 172 milyon Dolar zarar eden Sony, kamera sensörü tarafında adeta sektörü elinde tutuyor. Apple, Samsung ve Motorola gibi dev üreticilerin önemli modellerinde kullanılan Sony kamera sensörleri, firmaya ciddi bir gelir kapısı oluşturuyor. Xperia serisi telefonlardaki %15 düşüşü, kamera sensörü konusundaki %16 büyüme ile dengeleyen firma, 2016 yılında büyük bir çıkış bekliyor. Kamera alanındaki yatırımlarına devam eden firma, şimdilerde Toshiba’nın kamera sensörü bölümünü satın almayı planlıyor. Aynı zamanda Xperia Z5 modeli de kısa süre sonra küresel pazarda satışa çıkacak. Düşüş yaşayan diğer firmaların aksine 2016, Sony için uğurlu bir yıl olabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS