Apple'a hırsızlık suçlaması

Apple'a hırsızlık suçlaması

Apple'a hırsızlık suçlaması

ABD’nin California bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Immersion isimli bir şirket, yayınladığı basın bildirisinde Apple’ı 3D Touch ve Force Touch teknolojilerini izinsiz kullanmakla suçladı. Apple, firmanın patentlerini ihlal etmiş. İddialar bu yönde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlk olarak Apple Watch’ta daha sonra takip eden Macbook sürümünde “Force Touch” olarak adlandırılan teknolojileri geliştiren Apple 3D Touch ismiyle iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde karşımıza çıkmıştı. Basınca duyarlı dokunmatik ekran olarak tanımlayabileceğimiz bu teknolojiler ile ekrana uygulanan dokunma kuvveti artılınca farklı tepkiler alınabiliyor. Ancak bu teknolojinin patenti başka bir firmaya ait gibi duruyor. Adı geçen firma daha önce çoğu büyük şirkete dava açan Immersion.

Bir diğer detay ise titreşim motoru. Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde titreşim motorunu değiştirmiş, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde ise bu motoru geliştirerek “Taptic Engine” adını vermişti.

Immersion isimli şirketin iddiaları son derece çarpıcı. Firma, toplamda üç patentlerini ilgilendiren bir ihlalden bahsediyor. İddiaya göre firmanın patentleri, titreşimli geri bildirim ve dokunmatik ekran teknolojisiyle ilgili. 3D Touch ile sunulan “Pop ve Peek” özellikleriyle sağlanan titreşimli geri bildirimler iddia edilen patent ihlalinin ana konusu içeriyor. Firma daha önce Sony, Google, Microsoft ve HTC gibi markalara da dava açarak bazılarını kazanmıştı. Immersion, Apple’ın bu teknolojisi sebebiyle zarar ettiğini ve zararlarının karşılanması gerektiğini iddia ediyor. Talep edilen miktar henüz belli değil. Konu önümüzdeki günlerde daha fazla netlik kazanacaktır.