Son Dakika

Apple'dan yeni Touch ID ve çerçevesiz ekran!

A A

20.05.2016 - 14:00 Son Güncelleme:

Akıllı telefon dünyasının en çok konuşulan modellerinden iPhone serisinin yeni modeli önümüzdeki yaz ayları sonunda karşımıza çıkacak. Peki iPhone 7 nasıl olacak? İşte bu soruyu çok daha merak uyandırıcı bir hale sokan iki yeni patent başvurusu ortaya çıkardı.

Apple'dan yeni Touch ID ve çerçevesiz ekran!

Kıvrımlı ekran teknolojisi uzun süredir Samsung tarafında başarıyla kullanılıyor. Patent başvurularından bir tanesi de tam olarak bu konuyla ilgili. İddiaya göre Apple, iPhone 7 modelinde köşeden köşeye çerçevesiz bir ekran kullanacak. Tabii ki bunun yapmanın tek yolu kıvrımlı, eğimli bir ekran kullanmak.

Bir diğer patent başvurusu ile Apple’ın parmak izi okuma teknolojisi Touch ID ile ilgili. İlk iPhone modelinden bu yana kullanılan ana ekrana dönüş tuşunun içerisinde yer alan parmak izi okuma teknolojisi artık ekranın üzerinde yer alabilir.

Yani ekrana entegre edilmiş dahili bir Touch ID sensörü ile karşılaşabiliriz. Bu zaten son derece önemli bir yenilik ancak beraberinde bir başka değişikliği de işaret ediyor olabilir. O değişiklik ise ana ekran tuşunun kaldırılması.

iPhone 7 böyle görünecek!

Yine bir süredir konuşulan bu iddia da Touch ID’nin başka bir yere taşınmasıyla gerçekleşebilir. Böylelikle iPhone’un üst ve alt kenar boşlukları çok daha azalabilir. Söz konusu patent başvuruları 2015 yılına kadar uzanıyor. Apple bu patentleri hiç kullanmamayı da tercih edebilir ancak teknoloji dünyası Appel’dan çok daha yenilikçi bir telefon beklemeye devam ediyor.