Apple’ın ARM tabanlı Apple M1 çipi tanıtıldı

Apple’ın ARM tabanlı Apple M1 çipi tanıtıldı

Özellikleri ile Intel işlemcileri kök söktürecek olan M1, uygulama konusunda rakipsiz olacak.

Apple, beklendiği gibi, Apple Silicon olarak da bilinen, şirketin ilk ARM tabanlı SoC’si M1’i duyurdu. Şirket, yarattığı en güçlü çip olduğunu söylüyor. PC için 5 nanometre işlem teknolojisi üzerine inşa edilen ilk yonga ve 16 milyar transistöre sahip. Apple M1 çipinde, CPU, I/O, güvenlik ve daha fazlasını daha yüksek performans ve güç verimliliği için tek bir yongada birleştiriliyor.

Apple düşük güçlü silikonda dünyanın en hızlı CPU çekirdeğine sahip olduğunu, 3.5 kata kadar daha hızlı CPU performansı sunduğunu belirtiyor. Ayrıca firma 6 kata kadar daha hızlı GPU performansı sunan kişisel bir bilgisayarda dünyanın en hızlı entegre grafiklerini paketlediğini ve çığır açan makine öğrenimi performansını sağladığını da söylüyor. Saniyede 11 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli mimariye sahip Apple Neural Engine, 15 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi sunuyor.

M1, dört yüksek performanslı çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdekten oluşan 8 çekirdekli bir CPU’ya sahip. Apple, bunların düşük güçlü silikonda dünyanın en hızlı CPU çekirdekleri olduğunu söylüyor. Ancak Apple yeni yongasının saat hızını tam olarak açıklamadı. M1, performansı en üst düzeye çıkarırken her biri tek bir görevi olabildiğince verimli bir şekilde yürütmek üzere tasarlanmış dört performans çekirdeğine sahip. Ayrıca dört verimlilik çekirdeği daha hafif işlerin de üstesinden gelebiliyor.

Sekiz güçlü GPU çekirdeği aynı anda yaklaşık 25.000 iş parçacığı çalıştırabiliyor. Bu sayede çok sayıda 4K videonun sorunsuz oynatılmasından karmaşık 3D sahnelerin oluşturulmasına kadar son derece zorlu görevleri kolaylıkla yapılıyor.

2,6 teraflop iş hacmi ile M1, bir kişisel bilgisayarda dünyanın en hızlı entegre grafik kartına sahip. M1 ayrıca yüksek bant genişliğine sahip, düşük gecikmeli belleği özel bir pakette tek bir havuzda bir araya getiren birleşik bir bellek mimarisi ile geliyor.

Apple ayrıca, macOS Big Sur’un, M1’in tüm özelliklerinden ve gücünden tam olarak yararlanacak şekilde tasarlandığını söyledi. Apple’ın tüm Mac yazılımları artık evrensel olacak. ARM sayesinde iPhone ve iPad uygulamaları artık doğrudan Mac’te çalışacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS