AppStore'dan 112 Milyar Yuan kazanç elde ettiler

AppStore'dan 112 Milyar Yuan kazanç elde ettiler

AppStore'dan 112 Milyar Yuan kazanç elde ettiler

Çin sadece fabrikalarıyla değil yazılım üretimiyle de öncü ülkelerden bir tanesi. Apple’ın CEO’su Tim Cook, yaptığı son Çin ziyaretinde değişik istatistikler paylaştı. Çin’in, App Store için önemli ülkelerden birisi olduğu ortaya çıktı.

Tim Cook, Çin’de yaptığı açıklamada, App Store‘un ilk gününden bugüne elde edilen gelirinin %25‘ini Çinlilerin aldığını belirtti.

Cook’a göre bugüne değin 1.8 milyon Çinli geliştirici iOS uygulaması tasarladı. Bu oldukça önemli bir sayı. Çıktığı 2008 yılından bu yana geliştiricilere 70 milyar dolar dağıttığını açıklayan firma, bu gelirin 16.93 milyar dolarının Çin’e gittiğini söyledi. Hemen hemen %25’e tekabül eden bu oran, oldukça dikkat çekici. Son dönemde rekabetçi Çin firmalarının sükse yapmasıyla Çin‘de düşüş yaşayan şirket, yine de halen 3. büyük akıllı telefon firması konumunda yer alıyor.

Bunların yanında istatistiklere göre 2017‘nin üçüncü çeyreği, 2016‘nın üçüncü çeyreğinden daha bereketli oldu. Bu sene Çin’de 11 milyon iPhone teslimatı yapmayı başaran Apple, geçtiğimiz yıl 8 milyonda kalmıştı. Hala içerisinde bulunduğumuz 4. çeyrekte neler oluyor görmemiz için birkaç ay daha beklememiz gerekecek. Özellikle iPhone X’un geç çıkışı Apple tarihinin en kötü son çeyreklerinden birinin yaşanmasına sebep oluyor olabilir. Kaldı ki ilk satış verilerine göre bu tahminler hem Çin, hem de dünya için doğru.