ARM, 2021 yılı mali raporlarıyla adeta parmak ısırttı

ARM, 2021 yılı mali raporlarıyla adeta parmak ısırttı

ARM, 2021 yılı mali raporlarıyla adeta parmak ısırttı

Geride bıraktığımız birkaç ayın en önemli gündem maddelerinden biri de Nvidia’nın ünlü yarı iletken üreticisi ARM’yi satın alma girişimiydi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aslında Amerikalı ekran kartı üreticisinin bu girişimi yeni bir hamle değildi. Öyle ki şirketin bu hamlesi 2020 yılına dayanıyor ve Nvidia 2 yılı aşkın bir süredir de ARM’yi kendi bünyesine katmaya çalışıyordu

Her ne kadar Amerikalı teknoloji devi bu alım için 40 milyar dolardan fazla bir parayı gözden çıkarsa da, teknoloji dünyasının diğer devleri olan Google, Amazon, Microsoft, Intel gibi isimler, Nvidia’nın bu hamlesinin piyasada var olan rekabeti bozacağını ve şirketin tekel konumuna geçmesini sağlayacağını iddia ederek birçok farklı bölgede dava yoluna gittiler. Sonuçta Nvidia istediğini alamadı ve 1,5 milyar dolara yakın bir cayma bedeli ödeyerek bu anlaşmadan vazgeçti.

Bununla birlikte ARM’nin paylaşılan 2021 yılı mali tablo verileri, Nvidia’nın neden bu kadar ısrarcı olduğunu daha iyi anlamamızı sağlıyor. Şirketin paylaştığı raporlara göre, ARM’nin gelirleri bir önceki yıl olan 2020’ye kıyasla %35 oranında artarak 2,7 milyar dolara ulaşmış durumda.

Öte yandan konuya ilişkin bir açıklama yapan ARM CEO’su Rene Haas, şirket tarafından üretilen teknolojik ürünlere daha önce hiç olmadığı kadar yüksek bir talebin bulunduğunu ve bu durumun devam etmesi halinde ARM’nin hayal edilenden çok daha büyük bir şirket haline gelebileceğini söyledi.