Son Dakika

Asus PC kullanıcılarını uyardı

A A

10.05.2016 - 08:00 Son Güncelleme:

Bazı Asus PC kullanıcılarının evine, düzeni sağlamak isterlerken, “kaos” geldi. Asus PC’lerinde Windows 7 kullanan teknoloji müdavimleri, son derece garip bir sorunla karşı karşıya.

Asus PC kullanıcılarını uyardı

Geçtiğimiz günlerde, ortaya çıkan tuhaf problem, bazı Asus kullanıcılarına kabus yaratacak nitelikte.

Asus bilgisayarlarına, “Windows 7’nin önerilen son güncellemesini” yükleyen teknoloji tutkunları, bilgisayarlarını başlatmak isterken; “Secure Boot Violation” hata mesajı ile yüz yüze geliyor. Söz konusu problem UEFI sürücülerinden kaynaklanıyor.

Şirketlerden yapılan açıklama göre; problem Asus’un Secure Boot yapısından faydalanıyor. Secure Boot, Uzak Doğulu üretici tarafından anakartları ve işlemcileri güvene almak için geliştirilen bir yapı. Ne var ki KB 3133977 kod adlı son güncelleme; Secure Boot ile uyumsuz ve bilgisayarın temel yazılımlarında ciddi çatışmalar yaratıyor.

Bu problem, Windows 7 işletimini tercih eden ve 15 Mart – 12 Nisan tarihleri arasında söz konusu güncellemeden faydalanan bilgisayarların sahiplerinin canlarını sıkıyor.

Marka kullanıcıların, probelem için iki çözümü var: İlki sistemlerini, Windows 10’a yükseltmek (Acaba neden şaşırmadık), UEFI BIOS Utulity vasıtasıyla, Secure Boot’u devre dışı bırakmak. İkinci yöntem, Windows 10 yükseltmesi gerekmeden de, bilgisayarınızı başlatmanıza olanak tanıyor.

Uzak Doğulu teknoloji devi ve Microsoft, kaç adet PC’nin durumdan etkilendiğini açıklamaktan kaçındılar. Lakin, gerek Asus’un, gerekse Micorosft’un müşteri hizmetlerine çok sayıda şikayet telefonu geldiği sızan bilgiler arasında.

Samsung Galaxy A4 ortaya çıktı

Şimdilik söz konusu markayı, Windows 7 ile kullananlara son güncellemelerden uzak durmalarını öneriyoruz.