AVG, Google mühendislerini tam anlamıyla çıldırttı

 AVG, Google mühendislerini tam anlamıyla çıldırttı

Web tarayıcısı üzerinden virüs taraması yapan AVG’nin Chrome’daki güvenlik protokollerini devre dışı bırakarak kullanıcıları virüs saldırılarına karşı savunmasız bıraktığını fark eden Google yazılımcıları AVG’yi uyarmak zorunda kaldılar.

Chrome tarayıcısı içine zorla bir güvenlik eklentisi yüklemeye çalışan AVG’nin bu sırada tarayıcının güvenlik uyarı sistemini devre dışı bıraktığı anlaşıldı.


AVG yetkilileri sorunun tespit edildiğini ve düzeltileceğini belirtirken AVG’nin sebep olduğu açık üzerinden kullanıcıların gezinti geçmişlerinin ve kişisel bilgilerinin web sayfalarından görülebileceği anlaşıldı. Bu açık üzerinden hacker’ların kullanıcıların e-postalarını okuyabileceği, yazışmalarını, şifrelerini ele geçirebileceği vurgulandı.


Google yöneticisi Tavis Ormandy’in AVG’ye 15 Aralık’ta gönderdiği uyarı mektubunda ise “bu sert ifadelerim için kusuruma bakmayın ama Chrome kullanıcılarına yüklemeye çalıştığınız bu çöplük gibi kodlar beni hiç etkilemedi. 9 milyon kullanıcının tarayıcısına yüklemeye çalıştığınız güvenlik yazılımınız yüzünden insanların arama ayarlarını ve yeni sayfa bilgilerini çalabilirsiniz, ” ifadesini kullanması dikkat çekti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS