Son Dakika

Ay’da radyasyon oranı hangi düzeyde?

A A

28.09.2020 - 11:52 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Uzaya az ya da çok merakı olanlar Ay’da radyasyon oranı konusunda derin endişelere sahip. Peki buradaki radyasyon gerçekten de korkmamız gereken düzeyde mi?

Ay’da radyasyon oranı hangi düzeyde?

Yapılan bazı gelişmiş aletler ile birlikte Ay’da radyasyon oranı net bir şekilde ölçülebiliyor. İnsanların Ay yüzeyine ulaştığı ilk zamanlardan bu döneme teknolojide çılgınca bir değişim yaşandı. Özellikle de uzay yarışlarının daha da fazla kızışması işleri değiştirdi. Artık uzay alanındaki çalışmalar çok daha efektif bir şekilde yapılabiliyor. Radyasyon ölçümleri ise bunun sadece küçük bir kısmı.

Artemis Projesi ile birlikte NASA, Ay yüzeyinde çok uzun zaman kalmak istiyor. Hatta burayı koloni haline getirmek istediklerini de söylüyorlar. Bunun en büyük nedeni ise başka gezegenlere yapılacak seyahatler. Bu seyahatler için belirli bir yerin ilk durak haline getirilmesi gerekiyor.

Ay yüzeyi kolonileştirilecek ve böylece başka gezegenlere gitmek için ilk durağı oluşturacak. Mesela şimdilerde Mars gezegenine yapılmak istenen seyahatler için Ay yüzeyi kullanılmak isteniyor. Peki burası bir insanın yaşaması için ideal mi? Çinli ve Alman bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Ay’da yaşayan bir insanın her bir saatte yaklaşık 60 mikrosievert radyasyon alacağı ifade edildi.

Dünya ile kıyaslandığında, gerçekten de çok büyük bir fark var. Dünya’nın yaklaşık olarak 200 katı diyebiliriz. Bu, bir insanı öldürmesi için son derece ideal bir rakam. Sizce Ay seyahatlerinde bu sorun sadece astronot kıyafetleriyle aşılabilir mi?