Son Dakika

Bilim insanları organ nakli ihtiyacını bitirmek istiyor

A A

19.04.2021 - 10:48 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Son dönemlerde maymunlardan organ çiftliği yapılması ile ilgili büyük bir tartışma başladı. Bilim insanlarının bu yeni projesi etik açıdan tartışılıyor.

Bilim insanları organ nakli ihtiyacını bitirmek istiyor

Maymunlardan organ çiftliği yapılması fikri işin aslına bakacak olursak pek yeni değil. Çok uzun yıllardan beri hayvanlar kullanılarak çeşitli bilimsel deneyler gerçekleştirildi. Ayrıca bazen organ tedariki için kullanıldılar. Hatta önceki yıllarda hayvanların klonlanması gibi bazı deneyler yapılmıştı.

Deneylerin önemli bir bölümünde maymunlar kullanılıyor. Fizyolojik ve diğer konularda insanlara yakın olması nedeniyle tercih ediliyorlar. Şimdi ise bilim insanları öyle bir çalışma başlattı ki etik açıdan sert tartışmalara neden oldu. Buna göre insan ve maymun melezi oluşturularak ondan organ alınacak.

Dünya çapında organ nakli için sıra bekleyen birçok insan var. Laboratuvar ortamında organ üretme fikri ise bunun giderilmesini sağlayabilir. Yapılan çalışmalara göre hem insandan hem de maymundan alınan DNA molekülleri ile bir embriyo oluşturulabilir. Bu embriyonun insan ile uyumlu olması bekleniyor.

Laboratuvar ortamında böyle bir uyum sağlanırsa insanlara organ nakli gerçekleştirilebilir. İnsan kök hücreleri ile maymun kök hücrelerinin birleştirilmesi aslında çok daha iyi bir şekilde tamamlanabilir. Bilim insanları buna ilk başlarda biraz mesafeliydi. Fakat zaman geçtikçe aslında mümkün olduğu görüldü.

Birleştirilen embriyo; organ ve doku üretimi sağlayabilir. Bu organ ve dokular insanlara aktarılarak ihtiyaç karşılanabilir. Fakat böyle bir şey aynı zamanda organ çiftliği kurmak anlamına geliyor. İşin açıkçası durum biraz vahşet boyutunda.