'Deniz canavarları'nın peşine düştü, otobüs büyüklüğünde kalamarlar buldu

'Deniz canavarları'nın peşine düştü, otobüs büyüklüğünde kalamarlar buldu

'Deniz canavarları'nın peşine düştü, otobüs büyüklüğünde kalamarlar buldu

Atlantik Okyanusu kıyıları sakinlerinin "deniz canavarları" gördüklerini söylemeleri üzerine araştırmalarına başlayan bilim insanı ilginç bulgulara ulaştı. İngiliz Journal of Zoology dergisinde yer alan makalede, okyanus derinliklerinde otobüs büyüklüğünde binlerce kalamarın olabileceği ifade edildi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nden bilim insanı Charles Paxton, Journal of Zoology dergisinde kaleme aldığı makalesinde, okyanuslarda otobüs büyüklüğünde kalamarlar olabileceğini belirtti.

Denizde korkutan av!

Paxton makalesinde, "Son yıllarda deniz canavarları olduğu yönündeki dedikoduları inceleyerek bu dedikodulara bilimsel bir dayanak bulmak için araştırmalar yaptım. İstatistiksel hesaplamalarım kalamarların toplam boyunun 20 metreye ulaşabileceğini, ana gövdelerinin ise üç metreye kadar büyüyebileceğini ortaya koyuyor. Architeuthis dux'ların azami büyüklüğünün sandığımızdan daha büyük olduğundan da eminim" ifadelerine yer verdi.

Bilim dünyası sentetik insan üretmeyi oyluyor

Atlantik Okyanusu kıyıları sakinlerinin "deniz canavarları" gördüklerini söylemeleri üzerine araştırmaya başlayan Paxton, bu çerçevede 160 dev kalamarın vücut parçalarını inceledi. Paxton'ın incelemeleri, görgü tanıklarının "canavarların" boylarına ilişkin söylenenleri doğruladı.