Meta COO’su görevinden resmen ayrıldı

Meta COO’su görevinden resmen ayrıldı

Meta COO’su görevinden resmen ayrıldı

Kurul, “güvenliğine yönelik tehditlerin devam ettiğini” öne sürerek, güvenlik hizmetleri için 1 Ekim – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında, Sandberg’e konutlarında ve seyahat ederken koruma sağlanacak şekilde ödeme yapmayı kabul etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sheryl Sandberg, Meta’ya 2008’de katıldı ve bir çalışan olarak son resmi iş günü 30 Eylül’dü. İleride, Meta’nın yönetim kurulunda görev yapmaya ve çalışan olmayan bir yönetici olarak tazminat almaya devam edecek. Sandberg görünüşte kendi iradesiyle istifa etmiş olsa da, şirketteki son günleri kişisel bir skandalla gölgelendi. Bu yılın başlarında The Wall Street Journal, Sandberg’in şirket kaynaklarını, o sırada çıktığı söylenen Activision CEO’su Bobby Kotick hakkında olumsuz haberleri yok etmek için kullandığını bildirdi.

İki ay sonra Journal ayrıca Meta’nın Sandberg’in şirket kaynaklarını kullanmasına ilişkin bir iç soruşturma başlattığını ve soruşturmanın aslında “birkaç yıl” geriye gittiğini bildirdi. Kotick’i olumsuz basından koruma iddialarına ek olarak, Sandberg’in 2022 düğünü için muhtemelen şirket fonlarını kullandığı için de soruşturulduğu bildirildi. Meta avukatlarının ayrıca, Facebook personelinin Sandberg ve vakfı Lean In’in en son kitabı Option B’yi tanıtmasına yardım edip etmediğini ve nasıl yardım ettiğini araştırdığı bildirildi.

Sandberg’in işteki son yılları, 2019 Cambridge Analytica skandalı da dahil olmak üzere bir dizi şirket kriziyle de gölgelenmişti: Myanmar’da soykırıma olanak sağladığı iddiaları, bu yılın başlarında azalan gelirler ve geçen yıl iOS’un üçüncü taraf uygulama izleme yaklaşımında Meta’nın iş modelinin özünü alt üst eden bir değişiklik.

Facebook’un üst düzey yöneticileri için kişisel güvenliğe yoğun bir şekilde yatırım yapması alışılmadık bir durum değil. 2020’de şirketin CEO Mark Zuckerberg’i korumak için 2020’de 23.4 milyon dolar harcadığı bildirilmişti. Ancak, yönetim kurulunun cuma günkü duyurusu, Meta’nın olası işten çıkarmalar konusunda bir uyarıyla tüm işe alımları askıya aldığının bildirilmesinden günler sonra geldi ve potansiyel olarak garip bir “harcama önceliği” kuşkusu yarattı.