hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bill Gates: Robotlar da vergi ödemeli

  Bill Gates: Robotlar da vergi ödemeli
  expand

  Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Bill Gates, Quartz’a verdiği röportajda ilginç söylemlerde bulundu. İ

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Microsoft’un kurucusu ve dünyanın sayılı zenginlerinden biri olan Bill Gates, Quartz’a verdiği röportajda son derece ilginç noktalara değindi.

  Gates, çağımızın bilgi ve bilişim çağı olduğuna dikkat çekerek gün geçtikçe fabrikalardaki insan sayısının azaldığını dile getirdi. Makine mühendislerinin insan yerine geçebilecek robotlar ürettiğini söyleyen Gates, bu durumun böyle devam etmesinin sakıncalı olduğunu belirtti.

  Bill Gates; “Fabrikada çalışan her bir işçi devlete gelir vergisi ödemek zorunda. Bu vergilerle devletler, milletine hizmet götürüyor. Bir nevi, devletin işleyen mekanizması bu vergilerle dönüyor. Peki insanların yerine robotlar geçince ne olacak? Şu an birçok fabrikada insanların yapacağı işi robotlar yapıyor. Peki bu robotlar devlete vergi ödüyor mu? Tabi ki hayır. Bu durum işverenin cebini rahatlatsa da aslında ucu devlete hatta tüm millete dokunuyor. Bir robotun yapacağı iş için onlarca insan işten çıkarılıyor. Dolayısıyla devlete vergi ödeyemiyorlar. Böylece devlet gelirinin bir kısmını kaybediyor ve bu zincirleme reaksiyon sonunda yine milletin kendisine olumsuz olarak yansıyor” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Microsoft’un efsane ismi ülkelerin fabrikalardaki bu robotlaşmaya karşı bir sistem geliştirmesi gerektiğini savunuyor.

  Elbette Gates’in dediği gibi robotların vergi ödemesi pek de mantıklı görünmüyor. Fakat öte yandan fabrika sahipleri, bu robotlar için ek ödeme yapmaya zorlanabilir. Tabi bu da ne kadar etik olur tartışılması gerekiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow