Bir araştırma Meta ile ilgili bir iddiayı gün yüzüne çıkardı

Bir araştırma Meta ile ilgili bir iddiayı gün yüzüne çıkardı

Bir araştırma Meta ile ilgili bir iddiayı gün yüzüne çıkardı

2020’de H&R Block’u kullanarak vergilerini çevrimiçi olarak beyan eden bir grup isimsiz davacı, Meta bünyesine dava açtı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

H&R Block’un TaxAct ve TaxSlayer gibi diğer popüler vergi beyannamesi web siteleriyle birlikte Pixel izleme aracı aracılığıyla kullanıcıların hassas finansal bilgilerinin paylaşıldığı anlaşıldı.

Piksel, şirketlerin web sitelerine yerleştirebilecekleri bir kod parçası, böylece ziyaretçilerin etkinliklerini izleyebilir ve reklamlarla hedeflenecek Facebook ve Instagram kullanıcılarını belirleyebilir.

Görünüşe göre, yukarıda belirtilen vergi hazırlığı web siteleri, gelir verileri, dosyalama durumları, geri ödeme miktarları ve bakmakla yükümlü olunanların eğitim bursları gibi kişisel bilgileri bu kod aracılığıyla Meta’ya aktarıyordu. Vergi beyannamesi hizmetleri, bilgi göndermeyi durdurmak için zaten Pixel ayarlarını değiştirmişti veya Markup’ın raporu çıktığında Pixel’i nasıl kullandıklarını yeniden değerlendiriyorlardı.

Meta, haber ilk çıktığında Engadget’e yaptığı açıklamada, reklam verenlerin kişisel bilgileri paylaşmalarının yasak olduğunu ve Pixel aracılığıyla gönderilen hassas içerikleri filtreleyebilen otomatik bir sistem kullandığını söyledi.

Davacılar şikayetlerinde Meta’nın Pixel kullanan işletmelerin şirkete herhangi bir bilgi vermeden önce kullanıcı verilerini “toplamak, kullanmak ve paylaşmak için yasal haklara sahip olmasını” şart koştuğunu kabul ettiler. Ancak davacılar, şirketin bu kuralı uygulamak için hiçbir çaba göstermediğini ve bunun yerine “tekrarlanan, belgelenmiş ihlallerle” sonuçlanan “bozuk bir sisteme” güvendiğini iddia ediyor.