Son Dakika

Bir iPhone’un daha hack'lenmesi isteniliyor

A A

12.05.2016 - 10:00 Son Güncelleme:

iPhone’u Apple’ın yardımı olmadan hacklemeyi başaran FBI, daha fazla iPhone hackleyebilir. Yerel polis birimleri de FBI’dan suçluların kullandığı iPhone’ları hack'lemesini istiyor.

Bir iPhone’un daha hack'lenmesi isteniliyor

Hatırlayacağınız gibi FBI ve Apple bir süre önce karşı karşıya geldi. Apple, FBI’ın iPhone’u hackleme isteğini reddedince iki taraf mahkemelik oldu. Henüz bu yasal süreç tamamlanmamıştı ki FBI sürpriz bir açıklamayla iPhone’u Apple’ın yardımı olmadan hacklemeyi başardığını açıkladı. Teknoloji dünyasında çok ses getiren bu olayın FBI ve Apple arasındaki tartışmayı kapatması bekleniyordu ama hiç de öyle olmadı. Tam tersine bu tartışma farklı boyutlar kazanarak devam ediyor.

D-Smart Effie’de altın ödülleri topladı

FBI’ın iPhone’u hacklemeyi başarması, başka güvenlik birimlerinin de dikkatini çekti. ABD’deki yerel güvenlik güçleri ve polis birimleri de suçlular tarafından kullanılan iPhone’lara erişim sağlamak için FBI’ın yardımını istiyor. Böyle bir istek dün Baton Rouge bölgesinden geldi. Bu bölgenin baş savcısı, FBI’dan suçlular tarafından kullanılan bir iPhone’u hacklemesini istedi. Şimdi asıl soru FBI’ın bu isteği kabul edip etmeyeceği. Eğer FBI bu isteği kabul ederse diğer bölgelerin polislerinden de benzer istekler gelebilir.