Bir saniyede kanser tedavisi için proton desteği

Bir saniyede kanser tedavisi için proton desteği

Bir saniyede kanser tedavisi için proton desteği

Herkes için adeta bir rüya gibi görünen bir saniyede kanser tedavisi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Dünyanın en büyük araştırmalarından birisi sonuçlanmak üzere.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Pensilvanya Üniversitesi Abramson Onkoloji Merkezi’nden bilim insanları, uzun bir süredir kanser hastalığı ile ilgili çalışmalar yürütüyordu. Proton radyasyon tedavisi yöntemi sayesinde bu hastalık sadece 1 saniye içerisinde tamamen bitiriliyor. Ancak bunun henüz test aşamasında olduğunu tekrardan belirtelim.

Bildiğiniz üzere radyasyon ışınları ile tümör hücrelerini öldürmek mümkün. Foton radyasyon terapisi bu konuda en fazla kullanılanı ve ne yazık ki bazı problemleri de beraberinde getiriyor.

Foton radyasyon yönteminde elektronlar hem küçük kütleli hem de etrafa hızla saçılabilen yapıda olduğu için çok fazla zarar verebiliyor. Ancak protonlar hem daha büyük kütleli hem de enine saçılımları daha küçük. Flaş tedavisi olarak adlandırılan yeni yöntem sayesinde, artık radyasyon etkisi diğer hücrelere fazla yayılmayacak.

Bu araştırmayı yapmak ve yeni cihazı üretmek elbette kolay olmadı. Radyasyon dozlarını doğru bir şekilde ölçmek için özel sensörler geliştirmek zorunda kaldıklarını açıklayan bilim insanları, araştırmanın uzun yıllardır devam ettiğini söyledi. Henüz deneme aşamasında devam eden bu yeni tedavi yöntemi hayata geçerse kanser hastaları sadece 1 saniye içerisinde tedavi olabilecek.