BlackBerry ve Nokia patent ihlalleri yüzünden karşı karşıya

BlackBerry ve Nokia patent ihlalleri yüzünden karşı karşıya

Nokia bir süre önce açtığı davada Kanadalı telefon üreticisinin kullandığı patentlerinden doğan ödemeleri yapmadığını iddia etmiş ve olayı Uluslararası Ticaret Odası’na taşımıştı. UTO tarafından görülen dava sonucunda karar Nokia’dan yana çıktı.

Kanadalı teknoloji devi BlackBerry ve Nokia arasında bir süredir devam eden yasal süreç nihayet sonuçlandı. Kontrat anlaşmazlıkları yüzünden bir süredir mahkemelik olan iki teknoloji devi, dün bir anlaşmaya vararak bu davayı sonuca bağladı. Uluslararası Ticaret Odası’nın aldığı kararı kabul eden BlackBerry, Nokia’ya tazminat ödemeye razı oldu.

Nokia bir süre önce açtığı davada Kanadalı telefon üreticisinin kullandığı patentlerinden doğan ödemeleri yapmadığını iddia etmiş ve olayı Uluslararası Ticaret Odası’na taşımıştı. UTO tarafından görülen dava sonucunda karar Nokia’dan yana çıktı. Bu yüzden Kanadalı telefon üreticisi patentlerini kullandığı Nokia’ya 137 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Her ne kadar bu dava sonuçlanmış olsa da iki şirket arasındaki patent ihlali suçlamaları devam ediyor. Bu kez de BlackBery, Nokia’yı patent ihlali ile suçluyor. Kanadalı telefon üreticisi bu gerekçeyle ABD ve Almanya’da Nokia’ya dava açmaya hazırlanıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS