Boston Dynamics robotları sokağa indi

Boston Dynamics robotları sokağa indi

Birçok kişi az ya da çok Boston Dynamics robotları hakkında bilgi sahibidir. Özellikle de yapay zeka kullanılan bu tür robotlar, büyük bir ilgi toplamayı başarıyor. Hükümetler robotları salgın ile mücadele için kullansaydı nasıl bir sonuç ortaya çıkardı?

Bu sorunun cevabını Singapur’da yaşanan olaylardan alabiliriz. Bildiğiniz üzere Singapur hükümeti salgın ile başarılı bir mücadele yürütüyor ve sosyal mesafeye çok önem veriyor.

Dünyanın en büyük robot şirketlerinden bir tanesi olan Boston Dynamics bugüne kadar pek çok alanda kullanıldı. Özellikle de kargo taşımacılığı için yoğun bir mesai harcadı diyebiliriz. Şimdi de bu şirketin robotları sağlık alanında ter dökecek. Singapur hükümeti tarafından alınan bir karar ile birlikte, bu robotların sosyal mesafe vurgusu yapmak için parklara salındığı söylendi.

Sizler için aşağıya bıraktığımız videoda da göreceğiniz üzere şirketin Spot isimli mini robot köpekleri parklarda gezmeye başladı. Buradaki insanların sosyal mesafeye uymadığını gördüklerinde robot köpekler uyarıda bulunuyor. Böylece halkın sosyal mesafe konusunda çok daha duyarlı olması amaçlanıyor. Rahatsızlık vermeyecek ölçüde parkta gezinti yapan bu robotlar, çevredekiler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Singapur hükümeti dünyanın en iyi önlemlerini alarak hızlı bir şekilde salgının yayılmasını engelledi. Dünya genelinde 3 milyon civarında insanın bu hastalığa yakalandığı biliniyor ve her hükümet kendi önlemlerini kendisi almaya çalışıyor. Singapur içinse, sosyal mesafe her şeyden çok daha önemli. Bu konuya büyük bir değer veren hükümet, robot köpekler olan Spot minileri daha fazla kullanmak istiyor. Böylece insanların yakın temas kurarak virüse davetiye çıkarmaları engelleniyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS