Brezilya hükümeti Microsoft kaynak kodlarını inceleyecek

Brezilya hükümeti Microsoft kaynak kodlarını inceleyecek
3- Microsoft

Teknoloji devi Microsoft kapalı kaynak sistemler kullanması ve Amerika merkezli olması nedeniyle pek çok devlet tarafından kuşkuyla karşılanan bir firma. Brezilya hükumeti de kuşkularını yok etmek Microsoft’un tüm kaynak kodlarının kontrol edilebileceği bir merkez kurulması için Microsoft ile anlaştı.

Amerika’nın sahip olduğu dev teknoloji gücünü ve imkanlarını diğer devletlerin gizli bilgilerini elde etmek için kullandığı NSA vakasında Snowden tarafından remen ortaya çıkarılmıştı. Microsoft her ne kadar açık kapı bırakmadığını iddia etsede diğer Amerikan şirketleri gibi kuşkuyla yaklaşılan bir şirket olmayı sürdürüyor. Firma bu kuşkuyu yok etmek için farklı bir yola başvurma kararı almıştı.Dünyanın çeşitli yerlerinde kurulan özel merkezlerde Windows, Office, Outlook ve Onedrive dahil olmak üzere Microsoft servis ve yazılımlarının tamamının kaynak kodlarının kontrol edilebileceği özel alanlar açılıyor. Firma bu sayede üzerindeki kuşkuları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Devletler ile anlaşma yapılarak açılan bu merkezlerde özel devlet yetkilileri Microsoft uzmanları ve yazılım geliştiriciler ile birlikte kodları inceleyebiliyor.Çok ciddi güvenlik önlemlerinin alındığı merkezlere giriş özel izin ile olmakta ve merkez yüksek güvenlik bir bina içeriisnde korunmakta. Fiziksel sızmaların yanında dijital olarak da kodlara erişimin engellenmesi için çeşitli önlemler alınmış durumda. Bunların başında ise kaynak kodlarının bulunduğu bilgisayarın kapalı devre içerisinde ve dışarıya veri sızdırmayı önleyecek şekilde korunması. Ayrıca kontrol edilen ve sorunsuz olduğu onaylanan her kod bilgisayar tarafından silinecek.


Merkezin güvenlik düzeyini bir örnekle daha rahat anlatmak mümkün olabilir. Microsoft Türkiye’nin bulunduğu merkez binaya girebilmek için giriş kartı veya davetiyeye sahip olmanız ve içeriye girerken çok ciddi güvenlik taramalarından geçmeniz gerekiyor. İçerideki güvenlik kameraları İrlanda’dan 7 gün 24 saat canlı olarak izleniyor. İçerideki görüntü veya ses kaydı yapmak ise yasak. Kayıt alabilmek için özel izin almanız gerekiyor. Brezilya’da kurulan merkezin ülkemizdeki Microsoft binasına göre çok daha hayati veriler taşıdığını düşündüğümüzde güvenlik düzeyinin ne boyutlara ulaşabileceğini tahmin edebiliriz.


Microsoft kaynak kodlarının kontrol edileceği merkez son olarak Brezilya’da açıldı ancak bu merkez ilk değil. Öncesinde Amerika’da başken Washington’da, Avrupa birliğinin merkezi konumundaki Brüksel’de ve Singapur’da da inceleme merkezleriaçılmıştı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS