Çapraz platform desteğini arttırmaya karar verdi

Çapraz platform desteğini arttırmaya karar verdi

Çapraz platform desteğini arttırmaya karar verdi

Konsol sektörünün önemli isimlerinden Sony, PlayStation üzerindeki çapraz platform desteğini arttırıyor. İşte konu ile ilgili tüm detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Konsol sektöründe pek çok isim boy gösteriyor. Fakat son yıllarda etkin isim sayısının 3’e indiğini söyleyebiliriz. Eskilere gittiğimizde Atari ve SEGA başta olmak üzere pek çok konsol firması olduğunu görebiliriz. Fakat günümüze geldiğimizde Nintendo, Sony ve Microsoft dışındaki isimlerin sektörde boy gösteremediklerini söyleyebiliriz.

Bu üç firma ise kendi içerisinde bir tekelleşme içerisindeydi. Fakat son dönemde çapraz platform desteğinin artmasıyla birlikte işler değişti. Hali hazırda pek çok oyunda çapraz platform desteği bulunuyor. Elbette bu desteğin sadece oyunda bulunuyor olması tek başına çok bir anlam ifade etmiyor. Aynı şekilde bu desteğin konsol tarafından da sunulması lazım.

Sony şimdiye kadar bu konuda çekimser bir tavır takınıyordu. Fakat PlayStation CEO’su Jim Ryan önümüzdeki süreçte çapraz platfrom desteğine sahip oyun sayısının artacağını müjdeledi.

Çapraz platform desteği olan yapımlarda, oyuncu sayısı önemli ölçüde artacak. Çünkü PlayStation sahipleri diğer konsol sahipleriyle de kozlarını paylaşabilecekler. Muhtemelen önümüzdeki dönemde konsollar tarafındaki tekelleşme de tamamen son bulacaktır. Elbette şimdilik bu konuda yorum yapmak için biraz erken. Sonuç olarak bekleyip görmemiz gerekecek.

Fakat Sony’nin çapraz platform desteğine eskisi kadar karşı olmadığını artık biliyoruz. Microsoft ise bu durumu başından beri destekleyen tek isim.