Cep telefonu ile gebelik testi

Cep telefonu ile gebelik testi

Akıllı telefonlara her geçen gün farklı bir özellik gelirken son gelişme ile akıllı telefon üzerinden gebelik testi yapılabilecek, ayrıca artık diyabet ve zehirlenme gibi çeşitli durumlar anında tespit edilebilecek.

Almanya Hanover Üniversitesi Optik Teknolojiler Merkezi’ndeki bilim adamları, ağırlıklı olarak biomoleküler alanında kullanılan Yüzey Plazmon Rezonans Sistemi’ni (SPR – Surface Plasmon Resonance) cep telefonların işletim sistemine entegre etmeyi başardı. Elektronik bir teknik olan SPR sistemi, optik değişim sayesinde biyolojik etkileşimlerin belirlenmesi sağlanıyor, böylece insan vücudunda gelişen biyolojik olayların haritasını çıkarmış olacak. Böylece kadınların gebelik ile değişen bünyeleri tespit ederek bir nevi hamilelik testi yapmasını sağlıyor. Bu biyolojik değişimlerde yüksek şeker ile gelen diyabet ve zehirlenme gibi durumlarda da tespit etmiş olacak.

Akıllı cep telefonlarının kamera ve flaşına bağlı ve kendi fiber optik sensörleri olan prototip, telefona yüklü bir uygulama ile çalışıyor ve sensörden gelen bilgi anlık olarak ekranda görülebiliyor. Gelecekte telefon üreticilerinin cihazlara takacakları bu modül ile kendilerine ait kan, ürin, tükürük ve ter gibi sıvıları test edebilecek ve bunlara ilişkin bilgileri dijital olarak oluşturabilecek. Riskli durumlarda sonuçlar anlık olarak doktora gönderilebilecek. Doktor hastasına ulaşmadan sonuçları inceleyip teşhis koyabilecek. Modülün GPS ile entegresi sağlanarak, test sonuçlarına göre gerekirse GPS ile bulunduğu yere en yakın eczane veya hastaneyi tespit ederek ambulansın kapıya gelmesi sağlanacak.Tüm bu çalışmaların henüz test aşamasında olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak test aşamasının başarı ile geçtiğini söyleyelim. Telefona dışarıdan yüklenen bir uygulama ile çalıştırılan ilk prototiple vücutta bulunan gliserin tespit edilebildi. Bunun daha başlangıç olduğunu vurgulayan Alman bilim adamları vücutta ani biyolojik değişikliklere neden olan pek çok etkenin bu sayede anında tespit edilebileceğini ve geliştirilen yazılımlarla verilerin yetkili mercilere hızlı bir şekilde ulaştırılarak pek çok hayatın kurtarılabileceğini belirttiler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS