Cep telefonu satışları tatmin etmiyor

Cep telefonu satışları tatmin etmiyor

Cep telefonu satışları tatmin etmiyor

Pandemi nedeniyle 2020 yılında cep telefonu satışları çok sert bir düşüş yaşamıştı. Hemen ardından bunun toparlayacağı düşünülse bile tahmin edildiği kadar kolay olmayacak. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıllı telefonlar bugüne kadar yukarıya doğru hızlı bir ivme kazandı. Hem kamera hem de tasarım özellikleri bakımından gelişen cihazlar satış rakamlarını katladı. Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi ve daha birçok marka düzenli olarak satışlarını artırmayı başardı. Fakat pandemiyle birlikte işler tersine döndü.

Bu tür cihazlardaki satış ve sevkiyat rakamları değerlendirildiğinde son 7 yılın en kötü dönemlerinden bir tanesi olduğu ortaya çıkıyor. 2021 yılının Mayıs ayında bile istenen başarı elde edilemedi. Üstelik rakamlara bakıldığında 2014 yılı ile aynı olduğu görülüyor.

Çin’de yapılan iPhone 12 sevkiyat rakamları aslında bizlere önemli detaylar veriyor. iPhone X ile karşılaştırılırsa bu sevkiyatların yüzde 12 oranında düştüğü görülüyor. Böylece karşımıza Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri enstitüsü tarafından yayınlanan bir uyarı çıkıyor.

Bu kurum tarafından yapılan açıklamada akıllı telefon sevkiyatlarında genel olarak yüzde 12 seviyesinde bir düşüş görüldüğü ifade edildi. Elbette bu sadece Apple ile alakalı değil. Tüm akıllı telefon şirketleri böyle bir düşüş yaşadı. Hatta bazıları yüzde 34 oranında bile geriye çekildi. Tüm bu rakamlara bakıldığında pandeminin en sert dönemlerine göre ilerleme kaydedildiği ancak henüz yeterli olmadığı görülüyor.

Bazı analistler ise Apple şirketinin yaşanan tüm gerilimlere rağmen iyi miktarda gelir elde ettiği ifade ediyor. Hatta satış rakamlarına bakıldığında firmanın hızlı bir toparlanma yaşadığı söyleniyor. Ancak küresel raporlara dikkat edilirse Apple başta olmak üzere tüm şirketler akıllı telefon satışları konusunda zor durumda. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.