hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ChatGPT iftira attı

  ChatGPT iftira attı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  ChatGPT’nin hakkında doğru olmayan iddialarda bulunduğu bir radyo programı sunucusu, iftiraya uğradığı gerekçesiyle OpenAI’a dava açtı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka programı ChatGPT gelişmiş kabiliyetleri ile milyonlarca kişiyi kendisine hayran bırakmış ve yapay zekanın gerçek potansiyeli hakkında herkesi uyandırmış olsa da aslında hala kusursuzdan epey uzak. Tüm bu yapay zeka çılgınlığının arkasındaki uygulamaya daha yakından baktığımızda, pek çok konuda yalan yanlış cevaplar verebildiğini görüyoruz.

  Bir süredir tüm dünyayı saran yapay zeka heyecanı içinde bu kusurlar büyük ölçüde görmezden geliniyor olsa da bu hataların görmezden gelinemeyecek seviyeye ulaştığı da oluyor.
  Bunun son örneği de bu hafta yaşandı. ABD’de bir radyo programı sunucusu, ChatGPT’nin hakkında yalan yanlış bilgiler vermesinin ardından bu olaya kayıtsız kalmadı ve iftiraya uğradığı gerekçesiyle OpenAI’ı mahkemeye verdi.

  ChatGPT, bir gazetecinin sorusu üzerine, ABD’nin Georgia eyaletinde yaşayan Mark Walters adlı bu radyo programı sunucusunun, kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan The Second Amendment Foundation (SAF)’dan para çaldığını ve bu paraları zimmetine geçirdiğini söyledi. Yapay zekanın kendisi hakkında ortaya attığı bu iddiayı kesin bir dille yalanlayan Walters, kendisine iftira atarak itibarını zedelediği gerekçesiyle bu yapay zekanın arkasındaki şirket olan OpenAI’a dava açtı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu dava büyük ihtimalle türünün ilk örneği olacağı için mahkemenin bu olayı nasıl ele alacağı bilinmiyor. Ancak hukuk uzmanlarına göre Walters’ın mahkemede işi epey zor. Çünkü ChatGPT’nin bir cevabı yüzünden OpenAI’a ceza kesilme ihtimali düşük görünüyor. Yine de bu dava daha sonra gelecek benzer davalar için emsal teşkil edebileceği için oldukça önemli olabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow