Çin Mars görüntülerini gururla paylaştı

Çin Mars görüntülerini gururla paylaştı

Çin Mars görüntülerini gururla paylaştı

Nüfus bakımından dünyanın en büyük ülkelerinden bir tanesi olan Çin Mars görüntülerini paylaştı. Uzay alanında ABD’nin en büyük rakibi olarak bu ülke görülüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mars’a uzay aracı göndermek neredeyse dünyanın en zor işlerinden bir tanesi. Bu nedenle bütçesi ve gücü yetmeyen ülkeler ne yazık ki uzay aracı gönderemiyor. ABD bu konuda son derece şanslı. NASA gibi oldukça güçlü uzay ajansı bulunuyor. Fakat en büyük rakiplerinden bir tanesi olan Çin hiç boş durmuyor.

Mars’a uzay aracı gönderen ikinci ülke olmayı başaran Çin yeni görüntüler paylaştı. Her ne kadar NASA düzeyinde etkilemese bile yine de görüntülerin göz alıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından paylaşılan görüntüler Utopia Planitia bölgesinden çekildi.
Çin tarafından gönderilen ve Mars yüzeyini araştırması planlanan aracın ismi Zhurong. Bu uzay aracı Kızıl gezegen içerisinde görüntüler kaydetmeye çalışıyor. Hemen ardından bu görüntüleri dünyaya gönderiyor ve böylece Mars ile ilgili daha fazla bilgi alınmasını sağlamaya çalışıyor.

Çin tarafından gönderilen bu araç 240 kilogram ağırlığında. Araca bağlı olan uzun anten ve ucundaki kameralar hem fotoğraf çekmeyi sağlıyor hem de navigasyon özelliği gösteriyor. Her ne kadar bu araç NASA tarafından gönderilen araçlarla boy ölçüşebilecek cinsten olmasa bile yine de etkili.

Uzay yarışlarında ABD ve Çin arasındaki mücadele devam ediyor. Özellikle Mars konusunda ciddi bir rekabet olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik üstünlük ABD’de olsa bile yine de Çin önemli ölçüde bastırıyor.