DDoS saldırılarının arkasında Çin var!

DDoS saldırılarının arkasında Çin var!

Cuma günü internetin hızını ciddi biçimde yavaşlatan ve Twitter başta olmak üzere pek çok siteye erişimi imkansız hale getiren DDoS saldırısının ardından bir Çin firması çıktı.

Cuma günü gerçekleşen ve Reddit, Spotify, Esty, Box Wix, Customer Sites, Squarespace Customer Sites, Zoho CRM iheart.com (iHeartRadio), Github The Verge cleveland.com, hbonow.com, PayPal, Big cartel, wired.com, people.com, urbandictionary.com, Basecamp, ActBlue, zendesk.com, Intercom, Twillo, Pinterest, Grubhub Okta Starbucks, rewards/gift cards, storify.com, CNN, Yammer, Playstation, Network Recode, Business Insider, guardian.co.uk, Weebly, Yelp, Airbnb hatta sosyal medya servisi devi Twitter’ı bile kökten sarsan saldırının arkasından Çinliler çıktı. DDoS saldırısı, dünya çapındaki internet hızını kayda değer biçimde azaltırken, ismini saydığımız sitelere erişilmesini de imkansız hale getirmişti.


PC World Amerika Birleşik Devletlerinin iddiasına göre çirkin saldırının ardında Çinliler var. Çinliler tarafından geliştirilen ve güçlendirilen Mirai, internetin zayıf noktalarına saldırdı.Ünlü Çin asıllı firma Xiongmai’nin Üst Düzey Yöneticisi de saldırılardan etkilendiğini iddia etti. Xiongmai sözcüsü, “Evet söz konusu malware temelli yazılım, Çin’deki sunucular tarafından gönderilmişti. Hükümet sözcüleri de bunu inkar edemez. Lakin bu sadece batı ülkelerini değil, bize de ciddi zararlar getirdi. Bu tür tehditlere karşı birlikte çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.


DDoS saldırısının daha da ürkütücü bir yanı var. İddialara göre, özellikle zayıf şifreleme özelliklerine sahip olan bilgisayarlar, istemeden, kullanıcıların tüm mahrem bilgilerini kötü niyetli kişilere teslim etti. Bu veriler gerek şantaj amaçlı, gerekse kredi kartı ve buna benzer bilgileri elde etmek için kullanılabilir.


Teknik veriler hakkında da ufak bir paylaşımda bulunmak isteriz: Mirai isimli DDos saldırısı, Cuma günü internete 665 Gbps’dan fazla transfer yaparak, bant genişliğini büyük ölçüde azalttı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS